jak zamontować blat kuchenny

Jak zamontować blat kuchenny?

Blaty kuchenne to nasza powierzchnia robocza w kuchni. To właśnie dzięki nim możemy swobodnie i bez większych ograniczeń przygotowywać potrawy i cieszyć się funkcjonalnością naszej kuchni. Niemniej jednak już samy wybór blatu jest dość trudny, a czeka na nas jeszcze jego montaż. Okazuje się jednak, że blaty można spokojnie zamontować samemu. Wobec tego, jak zamontować blat kuchenne? Instrukcja krok po kroku.

Podstawowe informacje montażu blatów kuchennych

W pierwszej kolejności skupić się na odpowiednim wyborze i skompletowaniu niezbędnych narzędzi. Wybór blatu powinien skupić się głównie na jego odpowiednim rozmiarze, a także materiale, z jakiego będzie on wykonany. Gdy etap ten mamy już za sobą, warto przystąpić do uporządkowania naszej kuchni. Musi być w niej wystarczająco dużo miejsca na swobodny montaż nowych płyt. Konieczne będzie również zaopatrzenie się w podstawowe narzędzia. Przydadzą się:

  • poziomica,
  • wiertarka wraz ze wkrętami,
  • silikon niezbędny do uszczelnienia ewentualnych przestrzeni i łączeń,
  • taśma malarska do zabezpieczenia powierzchni,
  • ołówek do wyznaczania pomiarów.
jak montować blat kuchenny

Jak zdemontować stary blat kuchenny?

Trzeba rozpocząć proces demontażu starego blatu kuchennego od podstawowych elementów. W tym celu pierwszym krokiem będzie odłączenie zlewozmywaka. Na wstępie trzeba jednak zakręcić zawór z wodą, co zapobiegnie ewentualnemu, niekontrolowanemu wyciekowi z instalacji wodnej. Kolejnym krokiem jest odłączenie przewodów oraz rury spustowe. Gdy te czynności zostaną wykonane, możemy spokojnie usunąć zlewozmywak.

Demontaż starego blatu kuchennego

Kolejnym krokiem jest zdjęcie starego blatu kuchennego. Niezbędne staje się odkręcenie wszystkich elementów, które przytwierdzały go i stabilizowały przy podłożu. Po ich odkręceniu wystarczy blat lekko podważyć. Jeśli usunęliśmy wszystkie mocowania, powinien on dać się zdjąć. W przeciwnym wypadku należy sprawdzić, czy rzeczywiście wszystkie śruby i zawiasy zostały odkręcone.

blat kuchenny jak zamontować

Kolejno ściągamy blat z korpusu szafek. Jeśli blat jest na tyle duży, że nie możemy wykonać tego jedynie przy wykorzystaniu siły własnych rąk, warto poprosić o pomoc.

Blat kuchenny – jak zamontować?

Kiedy sukcesywnie udało się nam pozbyć starego blatu, a także wszelkich mocowań, można przystąpić do montażu nowego blatu. Jest to niezwykle proste. W pierwszej kolejności nowy blat trzeba dopasować do korpusu szafek, a następnie przytwierdzić go wstępnie wkrętami.

blat kuchenny jak montować

Warto upewnić się przy pomocy poziomicy, że wykonaliśmy to zadanie równo i z zachowaniem odpowiednich poziomów. Pomocne może okazać się wyłożenie wszystkich półek z szafek przed montażem, co może znacznie ułatwić ewentualne manewrowanie.

Łącznie blatu ze ścianą

W dalszym etapie przystępujemy do połączenia blatu ze ścianą przy pomocy sylikonu. Nie zapomnijmy w tym momencie o zabezpieczeniu krawędzi blatów taśmą malarską. Wystarczy pozostawić jedynie kilka milimetrów wolnej przestrzeni przy ścianie, tak by nie zabrudzić sylikonem powierzchni blatu. Sylikon może on być później trudny do usunięcia.

montaż blatu kuchennego

Dalej należy zamocować te fragmenty, które wystają nieco poza obręb szafek. Wykonuje się to przy pomocy specjalnych kątowników i wkrętów z kołkami rozporowymi. Całość warto sprawdzić przy pomocy poziomicy i upewnić się, że blat został równo zamontowany.

Na samym końcu montujemy zlewozmywak, a także uszczelniamy go silikonem. Finalnie podłączamy odpływ wody i sprawdzamy, czy nie ma wycieków.

5/5 - (Liczba głosów: 17)
Total
0
Shares

Liczba komentarzy: 2

  1. Obejrzałem film na YouTube na temat montażu blatu kuchennego i muszę przyznać, że porady były bardzo pomocne. Dzięki temu udało mi się samodzielnie zamontować blat w mojej kuchni.

  2. Najpierw przygotuj powierzchnię, na której będzie spoczywał blat. Następnie, używając wkrętów i kleju montażowego, przymocuj blat do korpusu mebli kuchennych. Użyj poziomicy, aby upewnić się, że blat jest równy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
ile ma wystawać blat kuchenny

Ile ma wystawać blat kuchenny?

Następny wpis
jak olejować blat

Jak olejować blat kuchenny?

Podobne wpisy