Kuchnia w kształcie litery U

Kuchnia w kształcie litery U — jak urządzić?

Kuchnia oraz litera U to dobrze dobrana para. Coraz częściej można spotkać kuchenne projekty właśnie w tym kształcie. Wynika to nie tylko z charakteru pomieszczeń kuchennych, czy też ich wielkości, lecz również z funkcjonalności takiego rozwiązania. Planując zabudowę kuchni, warto zatem rozważyć ten układ rozmieszczenia mebli, kierując się kilkoma istotnymi zasadami.

Jak wygląda kuchnia w kształcie litery U?

Ten rodzaj zabudowy składa się z dwóch równoległych ciągów szafek, połączonych trzecim prostopadłym, często krótszym. Kuchnia w kształcie U — w zależności od wielkości pomieszczenia — może przybrać przeróżne formy. Taki projekt sprawdzi się zarówno w wąskich blokowych kuchniach, jak i dużych w zabudowie jednorodzinnej. Przeszkody nie stanowi także ciągle bardzo popularna otwarta przestrzeń, gdzie kuchnia, salon i jadalnia nie są od siebie oddzielone.

Zasada trójkąta roboczego w kuchni w kształcie U

Każda kuchnia powinna spełniać dwa kryteria — być jednocześnie estetyczną i funkcjonalną. Kuchnia w kształcie litery U pozwala na łatwe połączenie jednego z drugim. Przygotowywanie posiłków nie powinno nastręczać trudności, lecz odbywać się w sposób ergonomiczny. Właśnie ergonomia pracy jest kluczem do właściwego urządzenia kuchni.

Kuchnia kształt U

Każdy, kto ma coś wspólnego z projektowaniem, dobrze zna termin złotego trójkąta roboczego. Ta zasada polega na właściwym rozplanowaniu trzech kluczowych elementów, czyli lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki. Powinny one tworzyć wierzchołki trójkąta, przedzielone blatem roboczym.

O czym należy pamiętać przy zabudowie w kształcie litery U?

Wybierając powyższy formę urządzenia kuchni, należy przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • poszczególne wierzchołki trójkąta roboczego powinny być od siebie oddalone maksymalnie do 2 metrów
  • każdy wierzchołek trójkąta roboczego musi mieć dedykowaną przestrzeń roboczą, najlepiej po obu stronach
  • zlewozmywak i lodówka nie mogą stać obok siebie
  • analogicznie lodówka i kuchenka nie są dobrymi sąsiadami

Podstawowe zasady projektowania kuchni

Nieważne, wąska kuchnia w kształcie litery U, czy większy projekt, należy pamiętać o kilku innych istotnych kwestiach. Po pierwsze — odległość między równoległymi rzędami mebli nie może być mniejsza niż 90 cm. Optymalna przestrzeń do pracy to 120 cm.

Kuchnia w kształcie U

Ponadto minimalne odcinki blatu roboczego powinny być szerokie na przynajmniej 40 cm. Krótsze zwyczajnie nie mają sensu, ponieważ trudno byłoby je wykorzystać choćby do zaparzenia kawy.

Dobrym rozwiązaniem jest usytuowanie zlewu pod oknem. Dzięki temu będzie dobrze doświetlony, a zmywanie stanie się bardziej przyjemnym zajęciem. Istotna jest także wysokość blatu. W sztuce projektowania za standardową wartość przyjęto 90 cm.

Mała lub wąska kuchnia w kształcie litery U

Nawet mała przestrzeń nie oznacza, że nowoczesna kuchnia w kształcie litery u nie jest możliwa do zrealizowania. Jeśli pomieszczenie jest wąskie, co jest częstym scenariuszem w blokach, nadal można urządzić piękną i praktyczną kuchnię.

Zwiększanie miejsca w kuchni

Na małym metrażu istotne jest uzyskanie efektu przestronności, dlatego dobrze jest zrezygnować z wiszących szafek. Zabudowa do sufitu też nie będzie odpowiednia. Aby uniknąć wrażenia przytłaczającej toporności, lepiej postawić na relingi, organizery oraz ażurowe półki. Brak miejsca nie powinien być problemem, zwłaszcza ze względu na obszerne i pakowne szafki narożne.

Wąska kuchnia w kształcie litery U

W małych kuchniach umieszczenie nawet niewielkiego stołu często nie jest możliwe. W celu uzyskania miejsca, do wypicia porannej kawy, można wyodrębnić część blatu ze stołkami barowymi lub zainstalować blat składany.

Zobacz więcej: Jak urządzić małą kuchnię w kształcie litery U?

Duża kuchnia w kształcie litery U to więcej możliwości

Inaczej się sprawy mają jeśli kuchnia jest duża, bądź otwarta. W tym drugim przypadku często jeden ciąg szafek pełni rolę ścianki działowej. Może również przyjąć formę barku z dostawionymi modnymi hookerami.

Duży metraż sprawia, że kuchnia w kształcie u z wyspą to strzał w dziesiątkę. Możliwości jej zaprojektowania są bardzo duże. Może ona przyjąć postać blatu roboczego lub bufetu. Ciekawą opcją jest także umieszczenie na niej płyty grzewczej albo zlewu. Wiąże się to z właściwym rozplanowaniem hydrauliki oraz kabli. Boki wyspy zaś mogą posłużyć jako dodatkowe miejsce do przechowywania.

Nowoczesna kuchnia w kształcie litery U

Wygląda na to, że ulubioną literą wielu kuchni jest U. Nie ma się co dziwić, ponieważ taki układ otwiera mnóstwo możliwości. W tak zaprojektowanej kuchni zwyczajnie chce się przebywać, pracować i cieszyć nią oko.

5/5 - (Liczba głosów: 17)
Total
0
Shares
Jeden komentarz

  1. “Kuchnia U-stylowa daje dużo miejsca na blaty robocze. Ja polecam jasne fronty szafek i oświetlenie LED pod nimi.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jak urządzić kuchnię

Jak dobrze urządzić kuchnię?

Następny wpis
Jaki kupić czujnik gazu i gdzie go zamontować

Jaki kupić czujnik gazu i gdzie go zamontować?

Podobne wpisy