Reduktor gazu propan i propan-butan: co musisz o tym wiedzieć?

Propan i propan-butan to dwa powszechnie wykorzystywane rodzaje gazu płynnego, które mają szerokie zastosowanie w ogrzewnictwie, energetyce, rolnictwie czy – szczególnie w Polsce – w motoryzacji (LPG jest popularnym paliwem alternatywnym do samochodów). Aby móc zasilać poszczególne urządzenia gazem płynnym, konieczne jest zastosowanie reduktora, czyli niewielkiego, ale kluczowego elementu instalacji. Funkcji i rodzajom reduktorów gazu propan i propan-butan przyglądamy się w naszym artykule.

Propan i propan-butan, czyli popularne paliwa do wielu zastosowań

W tym artykule skupimy się na propanie-butanie, czyli mieszaninie gazów w stanie ciekłym, która ma szersze zastosowanie w codziennym życiu wielu osób (propan to gaz dedykowany instalacjom grzewczym, suszarniom, energetyce etc.).

Propan-butan, popularnie nazywany LPG, idealnie nadaje się do zasilania różnorodnych urządzeń domowych i profesjonalnych, by wymienić tylko:

  • Kuchenki gazowe;
  • Piecyki;
  • Nagrzewnice;
  • Palniki;
  • Przepływowe podgrzewacze wody;
  • Lodówki turystyczne;
  • Kotły grzewcze.

Widać zatem, jak szerokie jest zastosowanie gazu płynnego, który wykorzystuje się nie tylko w domach i mieszkaniach, ale też w karawaningu (do zasilania przyczep kempingowych i kamperów), na działkach letniskowych, jak i do celów profesjonalnych.

Warto dodać, że gaz płynny jest przechowywany w butlach ciśnieniowych o różnych pojemnościach, w tym w najpopularniejszym wariancie 11-kilogramowym (takie butle są dostępne chociażby na wybranych stacjach benzynowych i w punktach wymiany).

Reduktor gazu propan-butan – bez niego nie zasilimy urządzeń gazem płynnym

Reduktor gazowy to nieodzowny element każdej instalacji przystosowanej do zasilania gazem płynnym, w tym LPG. Jego podstawową funkcją jest obniżenie ciśnienia gazu do poziomu bezpiecznego dla urządzeń. To dzięki reduktorowi gaz płynny przechodzi do fazy lotnej i jest podawany do urządzenia pod odpowiednim ciśnieniem, co umożliwia pracę np. kuchenki gazowej czy przepływowego podgrzewacza wody.

Więcej o funkcji reduktora gazu propan i propan-butan przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://sorbex.pl/reduktory-do-gazu-propan-butan-niezbedny-element-instalacji-do-zasilania-gazem-plynnym/.

Rodzaje reduktorów gazu propan-butan

Reduktory gazu płynnego dzielimy na dwa podstawowe typy:

  • Reduktory pierwszego stopnia– są instalowane na zaworze zbiornika gazowego i odpowiadają za pierwszy etap redukcji ciśnienia gazu, zazwyczaj do wartości między 0,5 a 2 bary.
  • Reduktory drugiego stopnia– redukują średnie ciśnienie do niskiego, które jest odpowiednie dla większości urządzeń zasilanych gazem płynnym.

Jak zamontować reduktor gazu na butli?

Montaż reduktora na butli gazowej jest prosty i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Wystarczy zakręcić zawór na butli, następnie na zewnętrzny gwint zaworu butli nakręcić półśrubunek (nakrętkę) reduktora, dokręcić kluczem „z wyczuciem”, aby nie zerwać gwintu i nałożyć elastyczny wąż na przyłącze, zaciskając metalową opaską.

Po podłączeniu węża do odbiornika, na przykład kuchenki gazowej, odkręcamy zawór i sprawdzamy szczelność instalacji, np. mydlinami czy pianką do golenia. Jeśli nie ma wycieku, to umieszczamy butlę w docelowym miejscu i korzystamy z gazu do momentu, aż się nie skończy.

Tak zamontowana instalacja z markowym reduktorem gazu propan-butan powinna działać bezawaryjnie przez lata, zapewniając pełne bezpieczeństwo użytkowania. Pamiętajmy przy tym, że każdy reduktor gazu z czasem się zużywa i wymaga wymiany maksymalnie po 10 latach pracy.

Kup reduktor gazu online

Wiedząc już, do czego służy reduktor gazu i rozumiejąc, jak ważną pełni on funkcję w instalacji gazowej, również tej najprostszej, możesz przejść do etapu zakupu tego elementu na potrzeby domu, firmy, domku letniskowego czy przyczepy kempingowej/kampera.

Duży wybór markowych reduktorów gazu propan i propan butan, w tym pierwszego i drugiego stopnia, znajdziesz w sklepie internetowym SORBEX.

Artykuł sponsorowany

5/5 - (Liczba głosów: 16)
Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Śruby nierdzewne

Śruby nierdzewne – poznaj ich właściwości i zastosowanie

Następny wpis
Kuchnia na wymiar

Meble kuchenne na zamówienie – dlaczego warto?

Podobne wpisy