jak odnowić blat kuchenny

Jak odnowić blat kuchenny?

Mówi się, że kuchnia jest sercem domu, a niewiele elementów w Twojej kuchni jest tak ważnych dla jej funkcjonalności, jak blat kuchenny. Blat to podstawowy element kuchni, który jest najbardziej narażony na zużycie. Zapewniają trwałą, higieniczną powierzchnię do gotowania i przygotowywania posiłków, a także dodają stylu. Mimo tego, że zostały zaprojektowane tak, aby były wytrzymałe, może nadejść czas, kiedy trzeba będzie odnowić lub wymienić blat kuchenny. 

Kiedy należy odnowić blat kuchenny?

Blat kuchenny, jako główny element wnętrza, podlega codziennej eksploatacji. Dodatkowo jest narażony na wszelkiego rodzaju uszkodzenia chemiczne i mechaniczne, dlatego musi wiele wytrzymać. Blaty kuchenne najczęściej wykonywane są z granitu, marmuru, laminatu lub kwarcu. Każdy materiał ma inne właściwości i jest bardziej podatny na uszkodzenia. Jednak w każdym przypadku co kilka lat powinniśmy rozważyć ich renowację. Odnowa blatu kuchennego zależy od kilku czynników, takich jak:

  • Jak często kuchnia jest użytkowana? Im częściej, tym szybciej trzeba będzie go odnowić.
  • Z jakiego materiału jest wykonany? Ogólnie rzecz biorąc, kamień jest znacznie trwalszy niż laminat, czy drewno, które przy codziennym użytkowaniu może szybciej się zużywać.
  • Jak dobrze traktowany jest blat? Jeśli zadbamy o prawidłowe czyszczenie i zapobieganie zadrapaniom lub plamom na powierzchni, zachowamy dobry wygląd na dłużej.
  • Czy w domu są dzieci? Dzieci mają tendencję do szybszego niszczenia powierzchni podczas codziennych zabaw w kuchni.
jak odnowić blat kuchenny z mdf

Jak odnowić blat kuchenny?

Blaty w kuchni są używane na co dzień i trudno uniknąć uszkodzeń mechanicznych. Mogą mieć bardzo różny kształt, kolor, rodzaj materiału. Istnieje wiele sposobów na odnowienie uszkodzonych blatów w kuchni. Rozważymy te najpopularniejsze. W ten sposób możliwe jest odświeżenie wnętrza bez ponoszenia wysokich kosztów. Częstotliwość renowacji blatu drewnianego zależy od stopnia jego zabrudzenia.

Jak odnowić blat kuchenny z drewna? 

Blaty drewniane wymagają szczególnej pielęgnacji i ciągłej odnowy. Z biegiem czasu tracą swoją atrakcyjność i stają się ofiarą wnikania wilgoci z gorących płyt lub rozlanej wody. Następnie drewno zaczyna pęcznieć i pękać. W takim przypadku zaleca się pomalowanie go na nowo specjalnym lakierem do blatów drewnianych.

Pierwszym krokiem do odnowienia drewnianej powierzchni kuchennej jest jej dokładne oczyszczenie. Należy usunąć tłuszcz i stary lakier. Do tego celu można użyć alkoholu lub specjalnego środka czyszczącego. Zaleca się również przeszlifowanie blatu szorstkim papierem ściernym w celu usunięcia wszelkich śladów brudu, tłuszczu i starego lakieru.

jak odnowić blat kuchenny laminowany

Kolejnym krokiem jest odkurzenie blatu, ponieważ kurz zniszczy nowy lakier i uniemożliwi jego prawidłowe przyleganie. Po wykonaniu wszystkich tych zadań, należy nałożyć warstwę farby podkładowej na cały blat, a następnie farby właściwej oraz lakieru. Proces jest łatwiejszy, niż można by się spodziewać, ale wymaga pewnego przygotowania i cierpliwości, aby go ukończyć.

Jak odnowić blat kuchenny z płyty MDF?

Blat z płyty MDF można pomalować samodzielnie lub zlecić profesjonalne malowanie, tworząc trwałe wykończenie, które nie zarysuje się ani nie blaknie. Najpierw należy przygotować blat MDF, czyszcząc go łagodnym detergentem, lekko szlifując, a następnie wycierając kurz wilgotną szmatką.

Następnie należy nałożyć dwie warstwy lakieru akrylowego za pomocą pędzla lub wałka, pozwalając każdej warstwie całkowicie wyschnąć przed nałożeniem kolejnej. Niezależnie od tego, czy chcemy całkowicie zmienić kolor swoich blatów, czy po prostu je odnowić i odświeżyć, jest to praca, którą większość ludzi może wykonać w ciągu zaledwie kilku godzin.

blat kuchenny - jak odnowić

Jak odnowić blat kuchenny laminowany? 

Laminat jest jednym z najpopularniejszych materiałów na blaty kuchenne, ponieważ jest stosunkowo tani i łatwy w utrzymaniu. Jednak po latach użytkowania często wyglądają nieatrakcyjnie ze względu na zarysowania lub plamy. Na szczęście istnieje wiele sposobów na odnowienie tych blatów bez konieczności ich wymiany na nowy.

Najłatwiej jest użyć folii samoprzylepnej. Może nadać każdej powierzchni zupełnie inny wygląd i kolor. Folia dostępna jest w wielu wzorach imitujących inne materiały, takie jak drewno, kamień czy szkło. W pierwszej kolejności należy przygotować blat do aplikacji folii: wyczyścić i dobrze odtłuścić środkiem odtłuszczającym. Jeśli mamy stary blat z laminatu, który stracił połysk lub został w niektórych miejscach uszkodzony, należy go przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym – zdejmie to wierzchnią warstwę i wygładzi wszelkie wgniecenia i pęknięcia. Następnie zetrzyjmy kurz wilgotną szmatką i przed nałożeniem folii poczekajmy, aż powierzchnia dobrze wyschnie!

5/5 - (Liczba głosów: 16)
Total
0
Shares

Liczba komentarzy: 2

  1. “Używałem specjalistycznego środka do odnowienia blatu i efekt był niesamowity! Blat wygląda jak nowy.”

  2. Blat kuchenny można odnowić, szlifując jego powierzchnię, a następnie nałożyć specjalny lakier lub olej do blatów. Istnieją też specjalne folie samoprzylepne do odnawiania blatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
jak urządzić kuchnię z salonem

Jak urządzić kuchnię z salonem?

Następny wpis
wąska kuchnia w kształcie litery u

Jak urządzić wąską kuchnię?

Podobne wpisy