wąska kuchnia w kształcie litery u

Jak urządzić wąską kuchnię?

Wąska kuchnia w mieszkaniu lub domu to nie koniec świata. Dzisiaj są już dostępne funkcjonalności, które pozwalają na funkcjonalną i efektowną aranżację kuchni. Jak jednak urządzić wąską kuchnię tak, aby nie sprawiała nam problemów oraz cieszyła oko właścicieli? Zapraszam do dzisiejszego wpisu.

Wąska kuchnia z jadalnią

Otwarta kuchnia z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej popularna jeśli chodzi o aranżacje wnętrz. Jest to ciekawe rozwiązanie, które polega na połączeniu kuchni z jadalnią bądź salonem lub wszystkiego na raz.

Łącząc kuchnię z jadalnią, jesteśmy w stanie w łatwiejszy sposób serwować dane posiłki, a także podczas gotowania, czy przyrządzania kawy. Zaciekawione osoby będą miały wgląd na wykonywaną pracę, a w tym czasie gospodyni może spędzić czas ze swoimi gośćmi, przeznaczając go na rozmowy.

wąska kuchnia w kształcie litery L

Takie rozwiązanie może okazać się niemal koniecznością w przypadku małych mieszkań i wąskich kuchni, gdzie wstawienie dodatkowych ścian w celu oddzielenia jadalni nie zawsze jest możliwe, a ich obecny podział ogranicza przestrzeń.

Wąska kuchnia z jadalnią a funkcjonalność

Wiele pomieszczeń — szczególnie przy małym metrażu — pełni kilka funkcji. Za dnia salon może być pomieszczeniem do pracy bądź relaksu, natomiast wieczorem — może być to sypialnia. Dobór mebli do otwartej przestrzeni w tym wypadku jest bardzo ważny. W takim wypadku najlepiej jest postawić na składane meble wpasowujące się w styl urządzeń, szafek oraz blatów.

W celu oszczędności przestrzeni w kuchni i połączonej jadalni możemy także dokonać zakupu mniejszej ilości krzeseł kuchennych na rzecz rozkładanych i składanych siedzisk.

Połączenie kuchni z jadalnią jest często stosowane nie tylko ze względu na brak miejsca, ale też rozwiązanie to posiada wiele zalet takich jak łatwa komunikacja z domownikami lub zaproszonymi osobami.

wąska kuchnia

Nowoczesna wąska kuchnia w stylu skandynawskim 

Kuchnia skandynawska obecnie zyskuje na popularności. Kuchnie wykonane w tym stylu to swobodne i nowoczesne wnętrza, które jednak dla niektórych osób może być zaliczane do nieatrakcyjnych aranżacji. Przeważającym kolorem tego stylu jest biały kolor. Często w tym stylu łączone są zimne i jasne barwy, jak jasny szary. Stosowane blaty w tym stylu to najczęściej drewno lub płyty wiórowe z imitacją drewna, które dodają ciepła całej aranżacji oraz przełamują dominującą w kuchni biel i szarość.

Styl ten, dzięki dominującym jasnym kolorom, powiększa optycznie pomieszczenie, co w przypadku wąskich kuchni jest elementem zdecydowanie na plus. Ciemne i ciężkie kolory, dominujące w takim pomieszczeniu, będą działały zdecydowanie na niekorzyść, zmniejszając jej wielkość. 

Wąska kuchnia jednorzędowa

W przypadku wąskich kuchni najłatwiejszym do przygotowania będzie kuchnia jednorzędowa, w której to wszystkie szafki będą stały w rzędzie na jednej ścianie. To praktyczne rozwiązanie w wąskich kuchniach, które często nie pozwalają na montaż szafek w inny sposób.

urządzanie wąskiej kuchni

W tego typu kuchniach warto pamiętać o nowoczesnych rozwiązaniach, które pozwolą na oszczędność miejsca:

  • Duża ilości szuflad
  • Szafki cargo
  • Mały zlewozmywak w szerokości do 40 cm
  • Powiększona głębokość kuchni
  • Podwieszane szafki od samego sufitu bez pozostawiania przestrzeni pomiędzy szafką a sufitem

Wąska kuchnia w kształcie litery U

Ludzie uważają, że jest to funkcjonalny układ kuchni dla każdego miłośnika gotowania. Przy takim umiejscowieniu mebli każdy znajdzie swój kąt chcąc przygotować coś do jedzenia, przez co np. zrobienie obiadu będzie szybsze, gdyż jedna osoba może kroić natomiast druga smażyć pokrojone składniki. Nie zawsze jednak będzie możliwość stworzenia wąskiej kuchni w kształcie litery U, a taki układ preferowany będzie dla pomieszczeń, do których wejście znajduje się na dłuższej ścianie.

jak urządzić wąską kuchnię

Jak wygląda kuchnie w kształcie U?

Wprost mówiąc — jest to rodzaj kuchni, gdzie wszystkie meble ułożone są w kształcie litery U. Meble znajdują się na 3 ścianach: po lewej, prawej stornie oraz na ścianie pomiędzy nimi. Ściana, która pozostała pusta, pełni zazwyczaj rolę przestronnego i wygodnego wejścia do kuchni. 

Dlaczego kuchnia w kształcie litery U ułatwia nam gotowanie? 

Kuchnia w tym kształcie to jedno z popularniejszych ustawień kuchni. Zalety stosowania tego typu kuchnie jest sporo, a najważniejsze z nich to:

  1. Łatwy i szybki dostęp do wszystkiego, co potrzebujemy w danym momencie – łatwiej w takiej kuchni zastosować jest zasadę trójkąta roboczego mówiącej o odpowiednich odległościach pomiędzy kuchenką, lodówką i zlewozmywakiem, przez co poprawia się ergonomia pracy.
  2. Kuchnia w takim kształcie pozwala na większą ilość miejsca na produkty, patelnie, garnki i inne przydatne przedmioty. Przestrzeń przechowywania przedmiotów znacznie się zwiększa w porównaniu z jednorzędową kuchnię.
  3. Dzięki takiemu rozwiązaniu zwiększa się ilość miejsca roboczego. Oznacza to, że w jednym czasie będzie mogło przebywać i gotować jednocześnie więcej osób, a w przypadku gotowania większej ilości posiłków – wystarczająco miejsca do ich przygotowania.
5/5 - (Liczba głosów: 16)
Total
0
Shares
Jeden komentarz

  1. “W mojej wąskiej kuchni postawiłem na jednorzędową zabudowę i wysokie szafki. Jasne kolory i oświetlenie pod szafkami robią różnicę!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
jak odnowić blat kuchenny

Jak odnowić blat kuchenny?

Następny wpis
mała kuchnia w kształcie litery L

Jak urządzić małą kuchnię?

Podobne wpisy