ile ma wystawać blat kuchenny

Ile ma wystawać blat kuchenny?

Kuchnia ma da każdego z nas ogromne znaczenie. Nie da się ukryć, że to właśnie tam spędzamy najwięcej czasu, przygotowując pyszne i zdrowe posiłki dla siebie i naszych gości. Oczywistym jest więc fakt, że pomieszczenie to musi być maksymalnie funkcjonalne i dopasowane do naszych potrzeb. Zwykle najbardziej problematycznym elementem w kuchni jest blat. Jego idealne dopasowanie do pozostałych mebli jest bowiem kwestią nadrzędną. Zatem ile ma wystawać blat kuchenne?

Ile ma wystawać blat kuchenny? Podstawowe informacje

Wiele osób, urządzając kuchnie, z pewnością wie, że blaty robocze są niezwykle problematyczne. Zwykle trzeba je idealnie dopasować do pozostałych mebli. Blaty kuchenne występują również w różnych rozmiarach i kształtach. Jednak nie zależnie od tego, jaki blat wybierzemy, zgodnie z powszechną zasadą, powinien on być większy niż ciąg szafek, który się pod nim znajduje. Wobec tego ile blat kuchenny powinien wystawać? Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności jest to powierzchnia użytkowa. Blat kuchenny jest dla nas:

  • powierzchnią roboczą na której przygotowujemy posiłki
  • ochroną dla frontów szafek przed ewentualnym zabrudzeniem i spływaniem po nich różnych, płynnych substancji
  • jego tylny nawis umożliwi swobodne podłączenie niezbędnych sprzętów AGD,  także doprowadzenie do nich prądu i wody
  • sprytnym zamaskowaniem ewentualnych przewodów, które mogą nieestetycznie wystawać.
ile wystaje blat kuchenny

Czy blat kuchenny musi wystawać?

Ile ma wystawać blat kuchenny i czy w ogóle musi on wystawać? Okazuje się, że wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji. Jeśli będzie nam to bardzo przeszkadzać, to blat kuchenny wcale wystawać nie musi. Niemniej jednak tego typu rozwiązanie ma wiele zalet.

Co więcej — fakt, że blat kuchenny wystaje, jest już swojego rodzaju tradycją. Cofnięcie blatu do krawędzi szafek może również wyglądać niezwykle niekorzystnie i sprawić, że będzie on sprawiał wrażenie zbyt wąskiego i niepraktycznego. Jeśli więc zastanawiamy się, czy blat kuchenny musi wystawa, to warto wiedzieć, że choć nie musi, to jednak powinien. Nie tylko ze względów wizualnych, ale także i praktycznych.

blat kuchenny ile ma wystawać

Ile blat kuchenny powinien wystawać?

Nie da się ukryć, że bez względu na to, z jakiego materiału blat kuchenny wybierzemy, to powinien on nieco wystawać poza szafki. Jednak wiele osób zastanawia się w takim przypadku, ile blat kuchenny powinien wystawać? Zgodnie z zaleceniami specjalistów przyjęło się, że blat roboczy powinien wystawać od około trzech do maksymalnie pięciu centymetrów poza szafki.

Taka odległość ma być wystarczająca nie tylko celem zakrycia frontów szafek i szuflad, ale także do zakrycia ich krawędzi, jednocześnie nie utrudniając przy tym dostępu do samych szafek.

blat kuchenny ile wystaje

Jednak jak wygląda sytuacja w przypadku występu tylnego? Warto pamiętać, że w tym wypadku zbytnie wysunięcie blatu może spowodować zaburzenia jego stabilności, a nawet doprowadzić do jego uszkodzenia. Można oczywiście pokusić się na zamontowanie dodatkowych wsporników, jednak poszerzanie blatu w takich sposób jest dość niekorzystnym i niefunkcjonalnym rozwiązaniem.

Ile ma wystawać blat kuchenny, jeśli jest on niestandardowy?

Taka sytuacja jest nieco większym utrudnieniem. Trzeba w pierwszej kolejności dokładnie zmierzyć jego długość oraz szerokość, a następnie wszystkie krzywizny. Okazuje się, że w przypadku blatów niestandardowych niezwykle ważne jest dokładne i precyzyjne zmierzenie ich powierzchni.

ile blat kuchenny powinien wystawać

Warto również wiedzieć, że mogą przy nich powstawać niewielkie szczeliny zarówno przy ścianach, jak i meblach. Wówczas trzeba będzie zamaskować je odpowiednimi listwami. Co więcej – takich pomiarów należy również dokonać w momencie, kiedy kupujemy blat na metry lub go zamawiamy.

Oczywiście powinien on wystawać tyle samo, co blaty standardowe, czyli od około trzech do pięciu centymetrów. Dokładne pobranie wymiarów uchroni nas przed nadmiarem szczelin, które nawet przy pomocy listwy, nie zawsze będzie można tak łatwo zamaskować.

5/5 - (Liczba głosów: 17)
Total
0
Shares

Liczba komentarzy: 2

  1. W mojej kuchni blat wystaje około 3 cm poza szafki, co sprawia, że jest wygodny w użytkowaniu i estetyczny. Zgadzam się z tym, co przeczytałem na, że większość specjalistów zaleca, aby nawis blatu wynosił od około trzech do maksymalnie pięciu centymetrów.

  2. Standardowo blat kuchenny wystaje od 1 do 2 cm poza linię frontów szafek. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz funkcjonalności kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
jak połączyć blat kuchenny

Jak połączyć blat kuchenny?

Następny wpis
jak zamontować blat kuchenny

Jak zamontować blat kuchenny?

Podobne wpisy