mała kuchnia w kształcie litery L

Jak urządzić małą kuchnię?

Mała kuchnia wbrew pozorom nie jest tak trudna do urządzenia, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście, stanowi większy problem niż wnętrze, które jest przestronne i duże. Wystarczy jednak tylko umiejętnie dobrać odpowiednią aranżację do wielkości pomieszczenia, tak, aby spełniało założone oczekiwania. To sprawi, że kuchnia oprócz eleganckiego i estetycznego wyglądu, będzie praktyczna.

Projekt – istotny element w małej kuchni

Mało miejsca, niewielki metraż — są to cechy, które można nadać kuchni, znajdującej się w bloku. Tak samo może być w przypadku domów wielorodzinnych, gdzie nie przemyślano odpowiedniego podejścia do wielkości tego pomieszczenia. Ciężko wtedy zachować odpowiednią odległość pomiędzy różnymi urządzeniami w małej kuchni w kształcie u. Brak elastyczności sprawia, że trudno o jakiekolwiek wygospodarowanie miejsca do przechowywania produktów — tak jak i naczyń.

mała kuchnia w kształcie u

To pokazuje nam, jak ważne jest wykonanie projektu, który ułatwi nam bardzo dużo rzeczy. Zlecając go specjaliście, możemy mieć pewność, że cała przestrzeń zostanie zaaranżowana dokładnie tak, jak chcemy, z zachowaniem wybranego przez nas stylu. Na pewno ważne jest dopilnowanie tego, aby w takiej kuchni znalazły się wszystkie istotne strefy oraz rozwiązania, które ułatwią nam codzienne funkcjonowanie. 

Mała kuchnia w kształcie litery U

Jeśli jest to osobne wnętrze, możemy zaaranżować ją tak, jak chcemy, nie zwracając uwagi na inne pomieszczenia. Możemy wybrać dowolną kolorystykę, rodzaj faktur i sposoby, które wykończą powierzchnie. Mały metraż może stanowić powód, dla którego lepiej zdecydować się na jasne i lśniące wyposażenie. Pozwoli to na iluzję bardziej przejrzystego i dużego pomieszczenia, które niekoniecznie jest takie w rzeczywistości. Sami, przebywając w takiej kuchni, nie będziemy odczuwać jej wielkości, a to ogromny plus.

Zobacz więcej: mała kuchnia w kształcie litery U

mała kuchnia w bloku w kształcie litery u

Mała kuchnia w kształcie litery L

Wąska kuchnia jest zdecydowanie bardziej funkcjonalna, ponieważ możemy ułożyć ciąg mebli w kształt litery L, bądź wzdłuż jednej ściany. Aktywuje to wiele możliwości w wyborze sprzętów AGD — nadal jednak warto zwracać uwagę na wielkości tego, co wybieramy do wnętrza. Na początku warto zastanowić się, jakie elementy wyposażenia są istotne, a następnie wybrać ich odpowiednie ułożenie oraz rozmiar. Dobrym pomysłem jest również składany blat, który zastąpić może stół bądź otwarte półki. 

Meble na wymiar, są ważne i dość istotne, jeśli chcemy, aby kuchnia na pewno była funkcjonalna. Szafki wiszące i otwierane w górę, a nie na boki, na pewno ułatwiają gospodarowanie przestrzenią i nie przeszkadzają w ich korzystaniu. Nie powinny być także do samego sufitu, ponieważ pomieszczenie może wydać się ciężkie i nieprzejrzyste. 

Zobacz więcej: mała kuchnia w kształcie litery L

mała kuchnia w bloku w kształcie litery l

Kilka rozwiązań polecanych do wąskiej kuchni:

W zarówno małej, jak i wąskiej kuchni, najważniejsze okazują się rozwiązania, które zwiększają jej funkcjonalność. Często nie jesteśmy w stanie zmieścić wszystkich elementów w standardowy sposób lub w małych przestrzeniach utrudniają jej funkcjonalność. Oto kilka trików, które pozwolą Ci zwiększyć funkcjonalność w małych i wąskich kuchniach:

  • wyciągi podblatowe;
  • karuzele do szafek;
  • kosze cargo;
  • wsuwany stół ukryty np. w górnej szufladzie;
  • poszerzany blat;
  • szuflada zlewozmywakowa.
mała kuchnia jednorzędowa

Jak urządzić małą kuchnię w bloku z oknem?

Zasady będą takie same, jak w przypadku wyżej wymienionych przykładów, jednak jest coś, co różni je od siebie — okno. Coraz więcej kuchni posiada przestronne, wielkie okna — ale co z tymi, które są małe? Tu również warto zdecydować się na jasną, naturalną kolorystkę ścian, posadzek i różnych frontów, bo oprócz powiększenia pomieszczenia, wpadające słońce będzie mogło się odbijać, nadając urokliwy wygląd kuchni. Dobrym pomysłem jest także dodanie elementów lustrzanych, bądź o wysokim połysku.

Jeśli okno posiada parapet, będzie to idealne miejsce do ulokowania tam różnych roślin — bazylii, oregano czy mięty. Łatwy i szybki dostęp do świeżych przypraw, na pewno jest pożądane.  

mala kuchnia w kształcie litery u

Oświetlenie w każdego typu małej kuchni jest bardzo istotne. Duże okno jest atutem, jednak nie zawsze pojawia się małej kuchni. Lampa sufitowa, diody LED bądź halogeny, umieszczone pod wiszącymi szafkami bardzo dobrze wykonają swoją pracę. Wnętrze w takiej sytuacji będzie świetnie doświetlone. Natomiast należy ograniczyć liczbę niepotrzebnych dekoracji oraz dodatków — zbyt duża ich ilość może powodować wrażenie chaosu.

5/5 - (Liczba głosów: 15)
Total
0
Shares
Jeden komentarz

  1. “W małej kuchni ważne jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Polecam szafki narożne i systemy do przechowywania w głębokich szufladach.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
wąska kuchnia w kształcie litery u

Jak urządzić wąską kuchnię?

Następny wpis
jak połączyć blat kuchenny

Jak połączyć blat kuchenny?

Podobne wpisy