Wiele osób z nas zastanawia się, w jaki sposób zabezpieczyć swój blat kuchenny przed zniszczeniem. W końcu nie oszukujmy się, blat w kuchni jest najbardziej narażoną na zniszczenie częścią w tym pomieszczeniu. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, w jaki sposób utrzymać blat kuchenny w dobrym stanie, to zapraszam do przeczytania artykułu.
Spis treści
Jaki wybrać olej do blatu kuchennego?
Na początku musisz się zastanowić, jaki wybrać olej do Twojego kuchennego blatu. Pamiętaj o tym, że to, z czego jest zbudowany, ma ogromne znaczenie przy wyborze oleju. Od wyboru i typu oleju zależy, w jakim stanie i jak zachowywać się będzie blat po olejowaniu. Nie wystarczy wybrać pierwszy lepszy z brzegu. Najlepszym olejem do blatu w kuchni będzie:
- olej lniany,
- olej słonecznikowy,
- olej rzepakowy.
Mogą być one tłoczone na zimno, ale najlepiej będzie, jeśli kupisz olej w formie tak zwanej gotowanej. To oznacza, że w trakcie produkcji był on podgrzany do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Dzięki takiemu procesowi nie posiadają żadnych protein, przez to głębiej wchłaniają się w drewno. Może mieć on kontakt z żywnością, co jest bardzo ważne w kuchni.
Pamiętaj, aby nie wybierać olejów jadalnych, czyli takich nieprzetworzonych fabrycznie. Jak na przykład olej kokosowy. Na początku da on podobny efekt, jak ten przetworzony, ale nie ma on wyeliminowanych protein. One po pewnym czasie spowodują, że warstwę oleju, którą dasz na blat, zjełczeje. Wtedy może pojawić się problem z nieprzyjemnym zapachem, którego będzie ciężko się pozbyć.
Olejowanie blatu – krok po kroku
Choć może wydawać Ci się to skomplikowane, to jest zupełnie inaczej. Olejowanie blatu kuchennego to dość prosta czynność, trzeba tylko wiedzieć i pamiętać o podstawowych rzeczach.
Na początku powinieneś wyszlifować i osuszyć blat. Szlifowanie możesz zrobić ręcznie, czyli papierem na kostce lub mechanicznie, czyli szlifierką. Najlepszym papierem będzie ten o gradacji 220. Gdy już wyrównasz blat, to musisz pozbyć się wszystkich nieczystości i pyłów powstałych w wyniku ścierania. Możesz do tego użyć suchej ściereczki.
Gdy blat będzie już suchy i dobrze przygotowany to zabierasz się do malowania blatu olejem, który wybrałeś. Najlepiej, jeśli będziesz to robić zgodnie z instrukcją, jaka jest na opakowaniu. Olejowanie możesz wykonać za pomocą pędzla, wałka lub bawełnianej szmatki. Pamiętaj, aby ruchy olejowania wykonywać wzdłuż słojów drewna.
Po kilkunastu minutach możesz sprawdzić, czy nie ma na blacie nadmiaru oleju. Jeżeli tak się stało, że olej pozostał na blacie, to nie panikuj. Możesz go zebrać bawełnianą, niekłaczącą się szmatką. Na opakowaniu powinno być napisane, jak długo Twój preparat schnie. Po dwudziestu czterech godzinach trzeba nałożyć kolejną warstwę oleju. Zwykle nakłada się jej od dwóch do trzech warstw.
Błędy przy olejowaniu blatu kuchennego
Poniżej prezentujemy listę najczęstszych błędów, które pojawiają się podczas olejowana blatu kuchennego:
- zbyt mała ilość środka – jeżeli będziemy nakładać zbyt małą ilość oleju, to będzie on szybciej zasychać, co może spowodować, że będzie on nierównomiernie nałożony oraz będzie go po prostu z mało. Może nie spełnić wtedy swojej funkcji, tak jak należy;
- zbyt duża ilość środka – jeżeli nie usuniemy nadmiaru oleju to wtedy na powierzchni naszego blatu kuchennego, może pojawić się grudka z oleju. Może to spowodować, że blat będzie wyglądać niekorzystnie i nieestetycznie;
- nieprawidłowe przygotowanie powierzchni – jeżeli źle wyczyścimy i wysuszymy blat, to olej będzie podkreślał na nim każdą niedoskonałość.
Test hydrofobiczny
Jeżeli po wszystkich czynnościach nie jesteś pewien, czy Twój blat kuchenny jest dobrze na olejowany, to możesz zrobić test. Wystarczy, że po kropisz lekko blat po drugim olejowaniu i wyschnięciu, czyli po dwudziestu czterech godzinach. Jeżeli dmuchniesz i krople będą się przesuwać po blacie, to znaczy, że wykonałeś swoją pracę bardzo dobrze i możesz świętować swój sukces. Jeżeli krople wchłaniają się w blat, to znaczy, że ponownie musisz pomalować blat olejem.
Najpierw dokładnie wyczyść blat i poczekaj, aż wyschnie. Następnie, przy użyciu pędzla lub szmatki, nałóż olej, wykonując ruchy wzdłuż włókien drewna. Pozostaw na kilka godzin, a potem usuń nadmiar oleju.
Znalazłem świetny poradnik na stronie na temat olejowania blatu drewnianego krok po kroku. Dzięki niemu udało mi się prawidłowo zaimpregnować swój blat, który teraz wygląda pięknie i jest dobrze zabezpieczony.