jak urządzić kuchnię z salonem

Jak urządzić kuchnię z salonem?

W nowoczesnych mieszkaniach coraz częściej spotykamy wspólne pomieszczenie przeznaczone na salon i kuchnię. Dlaczego warto zastosować takie rozwiązanie? Na co zwrócić szczególną uwagę przy aranżacji?

Jakie są zalety połączenia kuchni i salonu?

Kuchnia połączona z salonem zajmuje mniej miejsca niż dwa osobne pomieszczenia. Jak wiadomo, ceny na rynku nieruchomości mocno poszybowały w górę. Aby zminimalizować koszty, szukamy sposobów na stworzenie ergonomicznej przestrzeni. Połączenie salonu z kuchnią to świetny pomysł i duża oszczędność miejsca. 

Jeżeli nasza kuchnia jest bez okna, warto połączyć ją z salonem. Zyskamy chociaż trochę światła dziennego z okna w salonie. Taką kuchnię trzeba będzie jeszcze doświetlić, ale odrobina wpadającego słońca będzie nieoceniona.

aranżacje kuchnia z salonem

W przypadku małej kuchni połączonej z salonem zyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania akcesoriów kuchennych. Wystarczy w salonie wstawić przeszkloną witrynę. Bez problemu pomieścimy w niej zastawę stołową, czy np. książki kucharskie.

Dzięki połączeniu kuchni z salonem nie trzeba wychodzić do innego pomieszczenia, aby przynieść poczęstunek. Jest to bardzo praktyczne, kiedy są goście. Mając coś do zrobienia, cały czas można uczestniczyć w spotkaniu.

Kuchnia połączona z salonem powinna być funkcjonalna

Priorytetem w projektowaniu łączonych pomieszczeń jest urządzenie ich w praktyczny i funkcjonalny sposób. Zadbajmy o odpowiednią przestrzeń między meblami. Dzięki temu poruszanie się będzie łatwe i wygodne. Najlepszym rozwiązaniem jest kuchnia w kształcie litery L. Taki układ daje najwięcej możliwości do przechowywania. Stół w jadalni może być przedłużeniem blatu roboczego w kuchni, co często może się przydać.

Jak urządzić kuchnię i salon?

Trzeba pamiętać, że kuchnia połączona z salonem, to pomieszczenie, w którym spędzamy bardzo dużo czasu. To tutaj tętni życie rodzinne. W tym miejscu przyjmuje się gości, tutaj będą odbywają się imprezy i przyjęcia. Zadbajmy, aby pomieszczenie było spójnie, gustownie urządzone. Ważne, by przejście z kuchni do salonu było płynne.

kuchnia z salonem inspiracje

Podobne faktury i materiały w całym pomieszczeniu będą wyglądać harmonijnie. Bardzo dobrze sprawdza się styl loftowy. Charakteryzuje się prostotą i minimalizmem. Materiały takie jak drewno, cegła, beton, glina na pozór surowe, ale w całości sprawiają, że mieszkanie jest ciepłe i przytulne.

Dużą popularnością cieszy się również styl Boho. Boho to wiklina, wzory i kolory ziemii. Do tego dużo roślin i ratanowe dodatki, ten styl świetnie sprawdzą się małych przestrzeniach. Dekoracje lepiej ograniczyć do minimum. Zbyt duża ilość przedmiotów daje poczucie chaosu. Jeżeli bardzo zależy nam na dodatkach, niech będą to np. misy czy kubki, które są częścią zastawy.

Jak optycznie powiększyć małą kuchnię z salonem?

W małej kuchni i salonie zdecydowanie nie sprawdzą się duże, wizualnie ciężkie meble. Optycznie jeszcze pomniejszą pomieszczenie. Lepiej wybierać jasne i lekkie meble. Dobrze, żeby miały prześwit pomiędzy podłogą a meblem. Taki zabieg sprawi, że przestrzeń będzie wydawała się większa. W małej przestrzeni najlepiej sprawdzą się meble wielofunkcyjne, które mają dodatkowo przestrzeń do przechowywania.

kuchnia z salonem mała

Źle wyglądają pełne, zabudowane krzesła. Tworzą dodatkowe krawędzie, przez co zmniejszają przestrzeń. Lepiej wybierać te z prześwitem. Zamiast telewizora, świetnie sprawdzi się projektor. Zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Trzeba tylko zadbać o zaciemniające rolety i białą ścianę lub składany ekran.

W małych przestrzeniach idealnie sprawdzają się lustra. Dają one złudzenie, że przestrzeń jest większa. Można kierować się zasadą: im mniejsza przestrzeń, tym większe lustro. Oczywiście nie należy przesadzać z ilością luster. Nie powinno się ich ustawiać naprzeciwko siebie.

kuchnia z salonem

Najlepiej sprawdzi się również jednolita podłoga. Robiąc różne podłogi wydzielamy optycznie strefy. To powoduje, że każda z nich się zmniejsza. W małych przestrzeniach zasłony najlepiej wieszać od samego sufitu. Powieszone zaraz nad oknem, optycznie zmniejszają przestrzeń.

5/5 - (Liczba głosów: 14)
Total
0
Shares
Jeden komentarz

  1. “Otwarta przestrzeń kuchni z salonem daje poczucie przestronności. Ważne, żeby strefy były wyraźnie oddzielone, na przykład poprzez różne kolory ścian.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
jak urządzić kuchnie z jadalnią

Jak urządzić kuchnie z jadalnią? Nowoczesne i funkcjonalne kuchnie

Następny wpis
jak odnowić blat kuchenny

Jak odnowić blat kuchenny?

Podobne wpisy