Kuchnia dwurzędowa

Jak urządzić kuchnię dwurzędową? Kuchnia równoległa

Kuchnia to serce każdego domu, więc jego aranżacja jest bardzo istotną kwestią. Zastosowany układ wpłynie na estetykę pomieszczenia, ale również, co w kuchni bardzo istotne, na jego funkcjonalność. Można wyróżnić kilka modeli rozmieszczenia kuchni. Każdy z nich jest interesujący, odpowiedni do konkretnych pomieszczeń i wymagań. Jednym z najpopularniejszych jest model zwany kuchnią dwurzędową lub równoległą. Dlaczego? Co w tym układzie sprawia, że użytkownicy wybierają go najchętniej? Jak go urządzić i czy ma w ogóle jakieś wady? 

Układ mebli i sprzętów w kuchni dwurzędowej

Zabudowa meblowa w kuchni dwurzędowej opiera się na dwóch równoległych do siebie ścianach. Ważnym elementem jest oczywiście zachowanie odpowiedniego odstępu między ścianami, co zapewni swobodną pracę. Przyjmuje się, że minimalny odstęp, który zagwarantuje funkcjonalność, to 120 centymetrów. Taka odległość pozwoli w sposób niezakłócony korzystać z kuchni w momencie kiedy przy blacie kuchennym pracuje już jedna osoba oraz korzystać ze wszystkich sprzętów AGD. 

Kuchnia dwurzędowa odległość

Kuchnia dwurzędowa — do jakich pomieszczeń?

Kuchnia równoległa jest najczęściej wybieranym układem w domach. Często jest to układ wymuszony poprzez wielkość i proporcje pomieszczeń kuchennych, trafiając najczęściej do tych długich i wąskich. Jednak nie tylko wielkość decyduje o tym właśnie układzie. Kuchnia dwurzędowa pozwoli świetnie zagospodarować wnętrze, uwzględniając również rozmieszczenie okien i drzwi. Bez trudu można zaaranżować kuchnię dwurzędową z oknem czy dwojgiem drzwi z zachowaniem estetyki wnętrza i jego praktycznego charakteru. 

Wady i zalety kuchni równoległej

Ilu odbiorców, potrzeb, rodzaju pomieszczeń tyle różnych rozwiązań. Jak każdy inny model rozmieszczenia kuchni i kuchnia dwurzędowa ma swoje wady i zalety.

Zalety kuchni dwurzędowej

Najważniejszymi zaletami rozmieszczenia kuchni w sposób równoległy jest przede wszystkim:

  • maksymalne wykorzystanie potencjału wielkości pomieszczenia
  • funkcjonalne zagospodarowanie wąskiego i długiego wnętrza
  • w przypadku małych i długich kuchni optyczne powiększenie pomieszczenia, co wpływa na jego estetykę
  • swobodna, ergonomiczna i wygodna praca.

Jak widać — zalet jest bardzo wiele, z pewnością dlatego kuchnia dwurzędowa cieszy się aż taką popularnością.

Kuchnia dwurzędowa z oknem

Wady kuchni dwurzędowej

Nie należy jednak zapominać o wadach, których w tym przypadku jest jednak znacznie mniej. Dwoma najczęściej pojawiającymi się wątpliwościami przy kuchniach równoległych są: 

  • mniej komfortowa praca w przypadku wspólnego gotowania 
  • obawa przed urządzeniem jej w sposób, który sprawi, że stanie się wnętrzem nudnym i monotonnym. 

W przypadku drugiej opisanej wady można sobie jednak doskonale poradzić. Są bowiem sposoby na aranżację kuchni dwurzędowej tak, by była w pełni funkcjonalna, ale i atrakcyjna wizualnie. 

Jak zaaranżowań kuchnię dwurzędową?

Niezależnie od wybranego układu kuchni ważne jest zastosowanie podstawowych zasad ciągu technologicznego. Ciąg technologiczny pozwala w sposób swobodny i bezpieczny wykonywać codzienne prace w kuchni. To, w jakim miejscu usytuowany jest zlewozmywak czy płyta kuchenna, ma ogromny wpływ na wygodę pracy i nie jest bez znaczenia. Każdy z elementów ma swoje miejsce i odpowiednio sugerowane sąsiedztwo. Prawidłowy układ kuchni, nie tylko dwurzędowej to tak zwany trójkąt roboczy. Polega on na zachowaniu odpowiedniej odległości między lodówką, kuchenką a zlewozmywakiem. Prawidłowy ciąg technologiczny w kuchni składa się ze stref:

  • przechowywanie
  • gotowanie oraz pieczenie
  • przygotowywanie posiłków
  • sprzątanie
Kuchnia dwurzędowa z wyspą

Wszystkie te strefy muszą być odpowiednio rozmieszczone w kuchni, by codzienna praca była ergonomiczna i wygodna, a w przypadku kuchni równoległej nie jest to aż tak intuicyjne. Jak więc prawidłowo rozmieścić te strefy? Pierwszy punkt to zapasy, czyli lodówka, po niej przechowywanie naczyń, zmywanie, przygotowywanie i na końcu gotowanie. Właśnie taką kolejność, zgodną z ruchem wskazówek zegara, powinny mieć strefy w ergonomicznej kuchni, stworzonej zgodnie z zasadą trójkąta roboczego.

Estetyka kuchni równoległej

Kuchnia dwurzędowa optycznie powiększa długą i wąską przestrzeń, co już dodaje samemu wnętrzu dodatkowych walorów estetycznych. Często jednak użytkownicy obawiają się, że wnętrze kuchni dwurzędowej będzie monotonne i nijakie. Jak temu zapobiec? Warto zastosować delikatne zróżnicowanie frontów kuchennych oraz wybierać spośród tych jasnych kolorów.

Kuchnia równoległa

Zbyt ciemne fronty czy blaty sprawią, że wnętrze kuchni równoległej będzie zbyt przytłaczające. Lekkości doda również odpowiednie oświetlenie, zastosowane na przykład przy cokołach przypodłogowych, które sprawi, że kuchnia wyda się szersza. W przypadku nieco większych pomieszczeń nawet kuchnia dwurzędowa z wyspą nie stanowi problemu aranżacyjnego. Jest modelem, który można zastosować również w kuchniach, które tego nie wymuszają, tworząc piękne i nowoczesne wnętrza.

5/5 - (Liczba głosów: 11)
Total
0
Shares
Jeden komentarz

  1. “Mam kuchnię dwurzędową i polecam zdecydowanie się na wysokie szafki, dzięki którym maksymalnie wykorzystasz dostępną przestrzeń. Ważne też, żeby zachować odpowiednią przestrzeń między liniami roboczymi.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Mała kuchnia w kształcie U

Mała kuchnia w kształcie U — jak urządzić?

Następny wpis
Jak urządzić kuchnię

Jak dobrze urządzić kuchnię?

Podobne wpisy