Nawet mała kuchnia w kształcie litery U, uważana jest za jedną z najbardziej ustawnych i wygodnych. Kuchnia zaprojektowana w ten sposób daje niezwykle duże możliwości aranżacji, a co najważniejsze, pozwala zachować dość spójną komunikację pomiędzy poszczególnymi strefami pomieszczenia. Dodatkowo, w przypadku małej kuchni w kształcie U można wykorzystać i odpowiednio zagospodarować praktycznie całą wolną przestrzeń. Jednak jak zaprojektować taką kuchnię, by odkryć jej potencjał?
Spis treści
Mała kuchnia w kształcie litery U- zasady ergonomii
Zaaranżowanie kuchni tak, by jej kształt przypominał literę U, świetnie sprawdzi się w przypadku niewielkich pomieszczeń, które mają prostokątne lub kwadratowe boki. W przypadku małej kuchni w bloku w kształcie litery U niezwykle istotne staje się zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy ciągami blatów, które znajdują się ułożone równolegle do siebie. Okazuje się, że nie może być ona mniejsza niż około 90 centymetrów, a dla uzyskania jak najbardziej optymalnych efektów, zaleca się zachowanie odstępów około 120-centymetrowych.
Projektując nowoczesną kuchnię w kształcie litery U, warto zacząć od lewego ciągu zabudowy i ustawić tam lodówkę, oraz zaplanować przestrzeń na ewentualną spiżarnię. Kolejno należy rozplanować strefę przeznaczoną na gotowanie, a na końcowym odcinku blatu, ułożonego w sposób prostopadły, warto zaaranżować zlew. W małej kuchni w kształcie litery U szafki można umieścić zarówno nad blatem roboczym, ale także jak i nad zlewem.
Kuchnia w kształcie litery U z oknem
Jeśli posiadamy kuchnie z oknem, można pokusić się o zastosowanie niezwykle popularnego zabiegu aranżacyjnego, który ułatwi zachowanie właściwej ergonomii. Kuchnia w kształcie litery U z oknem aż prosi się o umieszczenie pod nim zlewu. Co więcej, warto zaaranżować lodówkę, a także kuchenkę w ciągu szafek bocznych. W takiej sytuacji jednak należy pamiętać o tym by:
- oddzielić od siebie urządzenia elektryczne przy pomocy blatu roboczego
- blat roboczy miał długość co najmniej 40 centymetrów
W przypadku małej kuchni w kształcie litery U warto również zrezygnować z ciężkich wiszących szafek na rzecz minimalistycznych półek lub relingów. Przy odpowiedniej organizacji z powodzeniem wystarczą jedynie dolne szafki lub przesuwne kosze, które pozwolą w maksymalny sposób wykorzystać wolną przestrzeń.
Kuchnia w kształcie litery U z oknem ma niebywałą zaletę, gdyż będzie do niej wpadało naturalne światło, które — przy odpowiednim ustawieniu mebli — będzie w stanie optycznie powiększyć wnętrze.
Otwarta kuchnia w kształcie litery U — jak zaprojektować?
W nowoczesnym budownictwie zwykło się stawiać na otwarte i przestronne pomieszczenia. W związku z tym kuchnie często są połączone z salonem. Okazuje się, że nowoczesna kuchnia w kształcie litery U nie jest przeznaczona jedynie do pomieszczeń zamkniętych. Tego typu aranżacje świetnie będą prezentować się otwarte na część reprezentacyjną domu lub mieszkania.
Projektowanie otwartej kuchni w kształcie litery U
Jak jednak zaprojektować otwartą kuchnię w kształcie litery U? Otóż warto w pierwszej kolejności wykorzystać jeden ciąg szafek i zaaranżować modny barek, przy którym staną hookery, czyli krzesła barowe, umieszczone po stronie salonu. Dzięki temu prostemu zabiegowi można wyznaczyć subtelną granicę pomiędzy przestrzenią kuchenną a pomieszczeniem dziennym. Następnie znów zaczynając od lewej strony zabudowy, należy ustawić lodówkę i spiżarnię, a następnie zaaranżować strefę gotowania. W przypadku otwartej kuchni w kształcie litery U szafki, które będą umieszczone po stronie salonu, będą spełniać podwójną rolę — po pierwsze barku, a pod drugie blatu roboczego. Takie rozwiązanie jest więc niezwykle praktyczne i stylowe.
“Macie jakieś porady na optyczne powiększenie takiej kuchni?”