W wielu przypadkach kuchnia w kształcie litery C kojarzona była głównie z dużymi i dość przestronnymi pomieszczeniami. Obecnie tego typu kuchnię można zaaranżować nawet na niewielkim metrażu przy ciągłym zachowaniu jej ergonomii i funkcjonalności. Aranżacje kuchni w kształcie litery C co prawda nie należą do najbardziej popularnych i zdarzają się dość rzadko, niemniej jednak układ w literę C zapewnia dużo dodatkowej przestrzeni. Jak jednak urządzić kuchnię w kształcie litery C?
Spis treści
Duża kuchnia w kształcie litery C
Wspomniane już zostało, że kuchnia w kształcie C świetnie sprawdza się w przypadku dużych pomieszczeń, gdyż pozwala na wykorzystanie i funkcjonalne zaaranżowanie każdego wolnego metra kwadratowego. Od razu warto zaznaczyć, że w tym przypadku najlepiej sprawdzą się meble robione na wymiar, a sam układ blatów w kształcie litery C zapewni dużą swobodę przemieszczania się po kuchni, a także odpowiednio dużą ilość przestrzeni roboczej.
Jak jednak urządzić kuchnie w kształcie litery C kiedy mamy do wykorzystania dużą przestrzeń? Otóż najlepiej zastosować się do słynnej zasady ergonomicznego trójkąta. Polega ona na rozmieszczeniu trzech głównych sprzętów w kuchni tj. kuchenki, zlewozmywaka i lodówki względem siebie, co znacznie ułatwi przemieszczanie się pomiędzy nimi. Tym samym zapewni maksymalną funkcjonalność.
Jeśli posiadamy kuchnię w kształcie litery C z oknem, to warto zastosować prosty trik i umieścić pod nim zlewozmywak. Dzięki temu do wnętrza będzie dostawało się więcej naturalnego światła, a kuchnia będzie prezentowała się niezwykle przytulnie.
Jak urządzić kuchnię w kształcie litery C w niewielkich mieszkaniach?
Okazuje się, że wbrew pozorom kuchnia w kształcie C nie jest sposobem aranżacji zarezerwowanym tylko i wyłącznie do dużych przestrzeni. Można tego typu kuchnię urządzić również w znacznie mniejszych pomieszczeniach, a nawet w mieszkaniach typu studio.
Salon z aneksem kuchennym w kształcie litery C w mieszkaniach typu studio
W takim wypadku zwykle jedno, główne pomieszczenie przejmuje rolę zarówno pokoju gościnnego, jadalni, a także jak i samej kuchni. Głównym zamysłem jest więc optyczne powiększenie pomieszczenia, w czym znacznie może pomóc kuchnia w kształcie litery C. Dzięki temu sposobowi na jej zaaranżowanie będzie można wyznaczyć swoistą granicę pomiędzy częścią mieszkalną a kuchenną. Co więcej, zarówno pod względem optycznym jak i czysto fizycznym mieszkanie zostanie podzielone na dwie, funkcjonalne części.
Funkcjonalny barek w kuchni w kształcie C
Idealnym rozwiązaniem do urządzenia kuchni w kształcie C jest wykorzystanie ciągu blatów roboczych i wykreowanie funkcjonalnego barka, który idealnie wpasuje się do całej aranżacji. Wówczas warto postawić na barek, który będzie rozpoczynał lub kończył kuchenną wyspę. Następnie od lewej strony zacząć ustawiać lodówkę i resztę sprzętów zgodnie ze wspomnianą już zasadą ergonomicznego trójkąta.
Urządzanie kuchni w kształcie litery C — przydatne wskazówki
Skoro wiemy już, że kuchnia w kształcie litery C świetnie sprawdzi się w małych i dużych pomieszczeniach, to warto również poznać garść przydatnych wskazówek, dzięki którym aranżacje będą prezentowały się zachwycająco. Warto więc zdecydować się na:
- przygotowanie blatów idealnie pod wymiar kuchni
- nadanie blatom specyficznej formy, która pomoże uzyskać pożądany kształt litery C
- jasne kolory, które sprawdzą się w przypadku niewielkich kuchni, gdyż optycznie powiększą one wnętrze
Co więcej, niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem będzie połączenie blatów ze sprzętami takim jak np. zmywarka czy kuchenka. Wówczas uzyskamy jeszcze większą przestrzeń roboczą. Jeśli zaś chcecie urządzić kuchnie w kształcie litery C w mieszkaniu na poddaszu, wówczas lepiej będzie zrezygnować z rzędu wiszących szafek, które nie sprawdzą się z powodu ograniczonej wysokości.
Taka kuchnia daje dużo przestrzeni roboczej. Można zdecydować się na otwarte półki, szafki oraz wyspę w środku, jeśli przestrzeń na to pozwala.
“Kuchnie C-stylowe są świetne! U mnie sprawdziła się zabudowa do samego sufitu.”