Kuchnia w kształcie litery C

Kuchnia w kształcie litery C — jak urządzić?

W wielu przypadkach kuchnia w kształcie litery C kojarzona była głównie z dużymi i dość przestronnymi pomieszczeniami. Obecnie tego typu kuchnię można zaaranżować nawet na niewielkim metrażu przy ciągłym zachowaniu jej ergonomii i funkcjonalności. Aranżacje kuchni w kształcie litery C co prawda nie należą do najbardziej popularnych i zdarzają się dość rzadko, niemniej jednak układ w literę C zapewnia dużo dodatkowej przestrzeni. Jak jednak urządzić kuchnię w kształcie litery C?

Duża kuchnia w kształcie litery C

Wspomniane już zostało, że kuchnia w kształcie C świetnie sprawdza się w przypadku dużych pomieszczeń, gdyż pozwala na wykorzystanie i funkcjonalne zaaranżowanie każdego wolnego metra kwadratowego. Od razu warto zaznaczyć, że w tym przypadku najlepiej sprawdzą się meble robione na wymiar, a sam układ blatów w kształcie litery C zapewni dużą swobodę przemieszczania się po kuchni, a także odpowiednio dużą ilość przestrzeni roboczej.

Kuchnia w kształcie litery C z oknem

Jak jednak urządzić kuchnie w kształcie litery C kiedy mamy do wykorzystania dużą przestrzeń? Otóż najlepiej zastosować się do słynnej zasady ergonomicznego trójkąta. Polega ona na rozmieszczeniu trzech głównych sprzętów w kuchni tj. kuchenki, zlewozmywaka i lodówki względem siebie, co znacznie ułatwi przemieszczanie się pomiędzy nimi. Tym samym zapewni maksymalną funkcjonalność.

Jeśli posiadamy kuchnię w kształcie litery C z oknem, to warto zastosować prosty trik i umieścić pod nim zlewozmywak. Dzięki temu do wnętrza będzie dostawało się więcej naturalnego światła, a kuchnia będzie prezentowała się niezwykle przytulnie.

Jak urządzić kuchnię w kształcie litery C w niewielkich mieszkaniach?

Okazuje się, że wbrew pozorom kuchnia w kształcie C nie jest sposobem aranżacji zarezerwowanym tylko i wyłącznie do dużych przestrzeni. Można tego typu kuchnię urządzić również w znacznie mniejszych pomieszczeniach, a nawet w mieszkaniach typu studio.

Jak urządzić kuchnię w kształcie litery C

Salon z aneksem kuchennym w kształcie litery C w mieszkaniach typu studio

W takim wypadku zwykle jedno, główne pomieszczenie przejmuje rolę zarówno pokoju gościnnego, jadalni, a także jak i samej kuchni. Głównym zamysłem jest więc optyczne powiększenie pomieszczenia, w czym znacznie może pomóc kuchnia w kształcie litery C. Dzięki temu sposobowi na jej zaaranżowanie będzie można wyznaczyć swoistą granicę pomiędzy częścią mieszkalną a kuchenną. Co więcej, zarówno pod względem optycznym jak i czysto fizycznym mieszkanie zostanie podzielone na dwie, funkcjonalne części.

Funkcjonalny barek w kuchni w kształcie C

Idealnym rozwiązaniem do urządzenia kuchni w kształcie C jest wykorzystanie ciągu blatów roboczych i wykreowanie funkcjonalnego barka, który idealnie wpasuje się do całej aranżacji. Wówczas warto postawić na barek, który będzie rozpoczynał lub kończył kuchenną wyspę. Następnie od lewej strony zacząć ustawiać lodówkę i resztę sprzętów zgodnie ze wspomnianą już zasadą ergonomicznego trójkąta.

Urządzanie kuchni w kształcie litery C — przydatne wskazówki

Skoro wiemy już, że kuchnia w kształcie litery C świetnie sprawdzi się w małych i dużych pomieszczeniach, to warto również poznać garść przydatnych wskazówek, dzięki którym aranżacje będą prezentowały się zachwycająco. Warto więc zdecydować się na:

  • przygotowanie blatów idealnie pod wymiar kuchni
  • nadanie blatom specyficznej formy, która pomoże uzyskać pożądany kształt litery C
  • jasne kolory, które sprawdzą się w przypadku niewielkich kuchni, gdyż optycznie powiększą one wnętrze
Kuchnia litera C

Co więcej, niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem będzie połączenie blatów ze sprzętami takim jak np. zmywarka czy kuchenka. Wówczas uzyskamy jeszcze większą przestrzeń roboczą. Jeśli zaś chcecie urządzić kuchnie w kształcie litery C w mieszkaniu na poddaszu, wówczas lepiej będzie zrezygnować z rzędu wiszących szafek, które nie sprawdzą się z powodu ograniczonej wysokości.

5/5 - (Liczba głosów: 7)
Total
0
Shares

Liczba komentarzy: 2

  1. Taka kuchnia daje dużo przestrzeni roboczej. Można zdecydować się na otwarte półki, szafki oraz wyspę w środku, jeśli przestrzeń na to pozwala.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Kuchnia w kształcie litery L

Kuchnia w kształcie litery L — jak urządzić?

Następny wpis
Kuchnia w kształcie litery G

Kuchnia w kształcie litery G — jak urządzić?

Podobne wpisy