jak dbać o blat drewniany

Jak dbać o blat kuchenny?

Blat kuchenne to jeden z nieodłącznych elementów wyposażenia każdej kuchni. Dodają one nie tylko uroku, lecz również niepowtarzalnego charakteru. Spośród wszystkich materiałów dostępnych do wykonywania blatów, znajduje się między innymi drewno, które jest surowcem naturalnym, ekologicznym, a jednocześnie doskonałym do obróbki technicznej. Popularne są również blaty z laminatu, a także blaty kwarcowe i olejowane. Aby jednak zachowały one na długo swój estetyczny wygląd, warto zapoznać się ze wskazówkami, jak dbać o blat kuchenny.

Wskazówki, jak dbać o blat drewniany

Warto wiedzieć jak dbać o blat drewniany, gdyż drewno bardzo powszechnie występuje nie tylko w kuchni, lecz również w innych pomieszczeniach. Bardzo często z drewna wykonywane są takie powierzchnie jak podłogi, lamele ścienne, lecz również poręcze czy też drzwi. Tym samym warto korzystać ze sprawdzonych sposobów na czyszczenie drewnianych powierzchni, aby zachowały swoją atrakcyjność wizualna, a jednocześnie, aby wzmocnić ich trwałość i odporność na uszkodzenia.

jak dbać o blat z laminatu

Kuchnia do stosunkowo specyficzne pomieszczenie, gdyż wiele osób spędza tam większość swojego wolnego czasu. W związku z przygotowywaniem posiłków oraz ich spożywaniem bardzo szybko dochodzić może do zabrudzeń na powierzchni blatu. Zatem jak dbać o drewniany blat kuchenny, aby zachował on swoje walory estetyczne, a jednocześnie nie uległ zniszczeniu? Ważne jest przede wszystkim określenie rodzaju zabezpieczenia oraz konserwacji blatu. Są to produkty, które mogą być zarówno zaimpregnowane, jak i surowe. Jeżeli blat nie został wcześniej zaimpregnowany, wówczas należy to zrobić. W ten sposób zostanie zabezpieczony przed działaniem wilgoci, a także wieloma czynnikami mechanicznymi.

Zabezpieczenie drewnianego blatu można wykonać przez lakierowanie, aby uzyskać gładką oraz łatwą do czyszczenia powierzchnię. Co więcej — lakier potrafi podkreślać walory drewna, a także zapobiega wnikaniu wilgoci oraz skutecznie chroni przed zabrudzeniami. Warto zastanowić się również, jak dbać o blat z laminatu, który jest jednym z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych do produkcji blatów kuchennych.

jak dbać o drewniany blat kuchenny

Jak dbać o blat z laminatu, aby wyglądał atrakcyjnie?

W trosce o laminat warto zadbać o odpowiedni sposób użytkowania tego typu powierzchni. Niezwykle istotnym aspektem jest stosowanie podkładek – zwłaszcza pod gorące naczynia. Zdejmując znaczenie z ognia oraz stawiając go na laminowanym blacie, można z powodować występowanie śladów, a także trwałych uszkodzeń.

Kolejnym elementem jest konieczność skorzystania z desek do krojenia. Nie należy nigdy kroić produktów bezpośrednio na blacie, zwłaszcza jeżeli jest to blat laminowany. Szczeliny pojawiające się w wyniku krojenia produktów na blacie są najczęściej bardzo trudne do usunięcia i mogą powodować szybkie zniszczenie powierzchni.

jak dbać o blat kwarcowy

Praktyczne wskazówki, jak dbać o blat olejowany

Wiele osób przed podjęciem decyzji o wyborze blatu zastanawia się, jak dbać o blat olejowany. Olejowanie jest to metoda konserwacji drewna, która pozwala na zabezpieczenie go poprzez wnikanie oleju w głąb powierzchni drewna. Wówczas materiał ten staje się odporny na wilgoć, a także wysokie temperatury. Dodatkowo olej sprawia, że drewno zachowuje swoją naturalną strukturę słojów, a więc pozostaje na dłużej atrakcyjny wizualnie. Tego typu działanie profilaktyczne na drewno doskonale prezentuje się w nowoczesnej kuchni, lecz również tej wykonanej w stylu industrialnym. Warto zdawać sobie sprawę również z tego, że blaty olejowane mogą z upływem czasu nieco ciemnieć. Ten samym, aby skutecznie pozbyć się wszelkich skaz z blatu, nie trzeba odnawiać całej powierzchni, lecz tylko wybrany fragment.

Sprawdź: Jak olejować blat kuchenny?

jak dbać o blat olejowany

Cenne wskazówki jak dbać o blat kwarcowy

Niezależnie od tego czy zastanawiamy się jak dbać o blat olejowany, czy też kwarcowy warto zwracać uwagę na ich odpowiednią pielęgnację. W tym celu można wykorzystać specjalne preparaty, lecz również uniwersalne mleczko do czyszczenia. W celu dokładnego usunięcia zanieczyszczeń warto wykorzystać wełnianą szmatkę. Musi być ona jednak dokładnie wyciśnięta, aby na powierzchni blatu nie pozostawały krople wody, które mogą wyglądać bardzo nieestetycznie.

5/5 - (Liczba głosów: 19)
Total
0
Shares

Liczba komentarzy: 2

  1. Regularne czyszczenie blatu przy użyciu łagodnych środków i miękkiej szmatki jest kluczem do zachowania jego wyglądu. Unikaj używania agresywnych środków czyszczących. Dla blatów drewnianych regularne olejowanie może pomóc w zachowaniu ich świetnego wyglądu.

  2. Przeczytałem artykuł na stronie o pielęgnacji drewnianego blatu kuchennego i dowiedziałem się, że olejowanie jest jedną z najlepszych metod zabezpieczania drewna. Teraz regularnie olejuję swój blat, co pomaga utrzymać jego piękny wygląd i chroni go przed wilgocią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
jak olejować blat

Jak olejować blat kuchenny?

Następny wpis
Jak działa zmiękczacz wody i jak go podłączyć

Jak działa zmiękczacz wody i jak go podłączyć?

Podobne wpisy