Na przeważającym obszarze Polski mamy do czynienia z twardą wodą. Jest tak zarówno w przypadku tej pobieranej z wodociągu, jak również pompowanej bezpośrednio z przydomowej studni. Woda taka ma bardzo wiele wad, z czego najpoważniejszą jest odkładanie się kamienia. Ten potrafi z czasem zatkać rury doprowadzające wodę do kranów, a to powoduje konieczność przeprowadzania kosztownych remontów. Na szczęście można łatwo zaradzić tej sytuacji, wykorzystując urządzenia zwane zmiękczaczami wody. Sprawdzamy, w jaki sposób działają i jak podłączyć je do instalacji.
Spis treści
Jak działa zmiękczacz wody – najważniejsze informacje
Tytułowe urządzenie ma stosunkowo prostą budowę oraz sposób działania, przez co jest łatwe w podłączeniu i obsłudze. Wewnątrz gustownej plastikowej obudowy znajduje się butla, w której umieszczone jest tzw. złoże jonowymienne. Ma ono za zadanie wychwytywać jony wapnia i niektórych minerałów, które nadają wodzie twardości.
Zmiękczacz wody do domu może występować w różnych formach, jednak najczęściej mieszkańcy decydują się na opcję centralną. Jest ona bowiem najłatwiejsza w obsłudze i instalacji, a jednocześnie zapewnia miękką wodę we wszystkich punktach poboru w całym budynku. Oczywiście by urządzenie działało poprawnie, jego wielkość i wydajność musi być odpowiednio dobrana do powierzchni budynku, a także ilości mieszkańców. Centralny zmiękczacz wody jest opcją zdecydowanie najwygodniejszą i najbardziej funkcjonalną, jednak możemy zdecydować się także na mniejsze urządzenia instalowane lokalnie, do obsługi np. tylko pomieszczenia kuchni lub łazienki.
Zmiękczacz wody – co ile regeneracja?
Proces regeneracji jest niezbędny dla prawidłowego działania urządzenia. Gdy złoże jonowymienne nasyci się bowiem jonami wapnia, które czyniły wodę twardą, będzie musiało zostać czyszczone. Osiąga się to poprzez przygotowanie specjalnego roztworu solanki, który następnie jest przeciwprądowo przetłaczany przez butlę ze złożem. Powstające wtedy tzw. popłuczyny wylewane są do kanalizacji. Jest to proces automatyczny, dlatego nie musimy sami pilnować, by przeprowadzić go co jakiś czas.
Zmiękczacz wody do mieszkania będzie przeprowadzał regenerację rzadziej niż ten zamontowany w domu, ponieważ tam zazwyczaj mamy do czynienia z większą liczbą mieszkańców. Najbardziej podstawowe modele prowadzą zmiękczanie co określony czas, np. raz w tygodniu. Jeżeli w tym okresie nie korzystamy z wody (np. wyjeżdżamy na urlop), urządzenie będzie zużywać roztwór solanki oraz wodę do płukania na darmo. Bardziej rozbudowany domowy zmiękczacz wody jest w stanie przeprowadzać regenerację w zależności od aktualnego zużycia, co czyni go o wiele bardziej ekonomicznym.
Jak podłączyć zmiękczacz wody?
Niezależnie od tego czy montujemy centralny, czy lokalny zmiękczacz, podłączenie będzie wyglądało w podobny sposób. Przede wszystkim w miejscu montażu musimy zapewnić zasilanie elektryczne, ponieważ jest ono wymagane do poprawnej pracy urządzenia. Każdy zmiękczacz wody do domu posiada następujące wyprowadzenia:
- przewód elektryczny zasilający
- króciec wodny wejściowy (woda twarda)
- króciec wody wyjściowy (woda zmiękczona)
- przewód odprowadzający popłuczyny
Oprócz powyższych urządzenie będzie posiadało jeszcze zbiornik na tabletki solne, które należy uzupełniać co jakiś czas. Dzięki nim urządzenie jest w stanie samodzielnie przygotować roztwór solanki do procesu regeneracji.
Jak zamontować zmiękczacz wody?
Po umocowaniu urządzenia na ścianie lub postawieniu na podłodze podłączamy dopływ wody z wodociągu, lub studni. Następnie przykręcamy rurkę prowadzącą wodę dalej, do instalacji rozprowadzającej ją po budynku. Odprowadzenie popłuczyn kierujemy do najbliższej kratki ściekowej lub specjalnego króćca w syfonie np. umywalki.
Jeżeli mamy urządzenie lokalne, np. zmiękczacz wody do pralki, podłączenie odbywa się w analogiczny sposób. Następnie odkręcamy wodę i pozwalamy urządzeniu dokładnie się odpowietrzyć. Na końcu pozostaje napełnić zbiornik na tabletki solne, podłączyć wtyczkę do gniazdka 230V i ewentualnie wprowadzić pożądane ustawienia w menu.
Nie znalazłem informacji na temat zmiękczaczy wody w podanych źródłach, ale udało mi się znaleźć inne źródła informacji na ten temat. Dowiedziałem się, że zmiękczacz wody usuwa nadmiar wapnia i magnezu z wody, co pomaga chronić rury i urządzenia przed osadami kamienia.
Zmiękczacz wody usuwa jony wapnia i magnezu, które powodują twardość wody. Podłączenie zależy od modelu, ale zazwyczaj jest instalowany na głównym przewodzie wodnym w domu.