Mała kuchnia w kształcie litery L

Mała kuchnia w kształcie litery L — jak urządzić?

Aranżacja kuchni to jedno z najtrudniejszych wyzwań przy projektowaniu domu lub mieszkania. W pomieszczeniu musimy zmieścić kilka sprzętów AGD, a także znaleźć miejsce na blat roboczy. Często ogranicza nas metraż, a także bariery architektoniczne. Popularnym rozwiązaniem jest ustawienie mebli w kształcie litery L. Sprawdź, jak urządzić kuchnię w takim układzie, aby była funkcjonalna dla jej użytkowników.

Kuchnia w kształcie litery L — czyli jaka?

Kuchnia w kształcie litery L to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w naszych domach i mieszkaniach. Jest tak dlatego, że dość łatwo zaaranżować taki układ mebli. Jak w praktyce wygląda kuchnia w kształcie L? Zabudowa szafkowa składa się z dwóch stron, przylegających do siebie prostopadle. Najczęściej kuchnia w kształcie litery L to dwie przylegające do siebie ściany. Jeżeli taki układ nie pasuje do naszego pomieszczenia, możemy skorzystać z innych rozwiązań.

Kuchnia w kształcie litery L mała

Kuchnię w kształcie L możemy stworzyć z rzędu mebli przy jednej ścianie, oraz przylegającego do nich barku. Takie rozwiązanie znakomicie sprawdza się w aneksach kuchennych, otwartych na salon. Jeżeli jest u nas mała kuchnia w kształcie L, barek może znajdować się pod oknem. Wówczas stanowi on jednocześnie funkcję stołu jadalnego.

Trójkąt roboczy w małej kuchni w kształcie L

Najważniejszą zasadą, przy projektowaniu każdej kuchni, jest ustawienie sprzętów zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. Reguluje ona umiejscowienie najważniejszych kuchennych sprzętów: lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki (płyty). Każdy z nich tworzy wierzchołek trójkąta roboczego kuchni. Dobrą wiadomością jest fakt, że kuchnia w kształcie L pozwala na wygodne ulokowanie sprzętów, zgodnie z zasadą trójkąta roboczego.

Lodówka, wraz z szafkami na zapasy żywności, stanowi tak zwaną strefę zapasów i przechowywania i powinna znajdować się jako pierwsza w ciągu. Następnie lokujemy strefę zmywania, gdzie umieszczamy zlew i zmywarkę. Na końcu ciągu znajduje się strefa gotowania, gdzie instalujemy sprzęty grzewcze: płytę, piekarnik, mikrofalę.

Mała kuchnia w bloku w kształcie litery L

Przy tworzeniu trójkąta roboczego w kuchni w kształcie L należy pamiętać o odległościach między sprzętami. Co do zasady, zlewozmywak umiejscowiony centralnie, powinien znajdować się w odległości od 120 do 210 cm od lodówki oraz płyty. Lodówka powinna być oddalona od strefy gotowania od 120 do 270 cm. Oczywiście, nie zawsze będziemy w stanie dokładnie nanieść te odległości na projekt naszej kuchni. Mała kuchnia w bloku kształcie litery L może wymagać pomniejszenia tych wymiarów. Warto jednak pamiętać o tym, by każdy sprzęt oddzielić choćby niewielkim fragmentem blatu roboczego.

Praktyczne rozwiązania w małej kuchni

Projektując kuchnię, warto zastosować kilku tricków i nowoczesnych rozwiązań, które poprawią ergonomię naszej pracy. Przede wszystkim kuchnia w kształcie L najczęściej wyposażona będzie w szafkę narożną. Aby wygodnie z niej korzystać, zastosuj wewnątrz wysuwane kosze lub nerki. Pozwoli to na bezpośredni dostęp do sprzętów ułożonych w samym końcu szafki. Kuchnia w kształcie litery L z oknem pozwala na zamontowanie zlewozmywaka pod oknem. Rozmierz szafki kuchenne w taki sposób, aby bateria zlewu znajdowała się pośrodku okna. Pozwoli to na jego bezkolizyjne otwieranie.

Mała kuchnia w kształcie L

Jeżeli kupujemy sprzęty do zabudowy, kuchnia w kształcie L może zostać wyposażona w wysoki słupek. W wysokiej zabudowie ulokować możemy mikrofalówkę oraz piekarnik. W strefie przechowywania możemy skorzystać z systemu cargo. Wysuwane słupki, pozwolą nam na schowanie sporej ilości zapasów. W szafkach poniżej blatu roboczego stosuj jak najwięcej szuflad. Korzystanie z nich, jest dużo praktyczniejsze niż głębokie otwierane szafki. Jeżeli Twoja kuchnia w kształcie litery L ma górne szafki, pomyśl o zabudowie do sufitu. Wówczas nie tracisz cennego miejsca. W najwyższych szafkach schować można rzadziej używane sprzęty oraz produkty.

5/5 - (Liczba głosów: 12)
Total
0
Shares
Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Wąska kuchnia w kształcie litery L

Wąska kuchnia w kształcie litery L - jak urządzić?

Następny wpis
Kuchnia w kształcie litery L

Kuchnia w kształcie litery L — jak urządzić?

Podobne wpisy