Wąska kuchnia w kształcie litery L

Wąska kuchnia w kształcie litery L – jak urządzić?

Kuchnia to serce domu. Miejsce spotkań domowników. Tu przygotowuje się posiłki i często je zjada. Kojarzona jest z ciepłem, przytulnością, domowym ogniskiem. Nic więc dziwnego, że w to właśnie w tym pomieszczeniu spędza się większość wolnego czasu. Problemem są jednak wąskie kuchnie, które często można spotkać w starych blokach, budowanych w czasach PRL. Są ciasne, nieustawne, nie zapewniają komfortu i ergonomii pracy. Jak to zmienić? Czy kuchnia w kształcie litery L, będzie dobrym rozwiązaniem?

Kuchnia w kształcie litery L, a komfort pracy

Dobrze zaprojektowana kuchnia w kształcie litery L zapewnia komfort pracy jej użytkownikom. Jej rozplanowanie w ciasnym, często mało ustawnym, pomieszczeniu nie jest łatwe. Dlatego podczas jego urządzania należy kierować się zasadą tzw. trójkąta roboczego. Wyznacza się go najważniejszymi sprzętami w domu, czyli zlewozmywakiem, kuchenką i lodówką. Należy jednak pamiętać, że kuchenka i zlewozmywak nie powinny być umieszczone bezpośrednio obok siebie. Architekci wnętrz podkreślają, że zastosowanie powyższej zasady trójkąta roboczego, pozwala zaoszczędzić aż do 60% czasu potrzebnego na przygotowanie posiłku.

Wąska kuchnia w kształcie litery L

Jaka zabudowa do kuchni w kształcie L?

Kuchnia w kształcie L powinna posiadać zabudowę tylko na dwóch ścianach, jednej długiej i jednej krótkiej. Chcąc zapewnić dużą ilość miejsca do przechowywania, warto zainwestować zarówno w szafki stojące, jak i wiszące, nawet do samego sufitu.

Na przeciwległej, długiej ścianie można umieścić wysokie lustra, które optycznie powiększą pomieszczenie. Pod nimi, zastosowanie znajdzie postawiony prostokątny stół bądź blat z hokerami czy krzesłami barowymi. W wąskich pomieszczeniach głębokość zabudowy musi być odpowiednio wymierzona do szerokości, jaką posiada kuchnia w kształcie litery L.

Wąska kuchnia w kształcie litery L z oknem

Jest to istotne, gdyż należy zostawić przejście, które pozwoli na swobodne przemieszczanie się. Łatwiejsze zadanie i większe możliwości daje kuchnia w kształcie L, projektowana do aneksu. W tym przypadku warto postawić na głębokie blaty, na których można ustawić najpotrzebniejsze sprzęty drobnego AGD.

Jakie kolorystykę zastosować w kuchni w kształcie L?

Kolorystyka kuchni w kształcie L, w aneksie kuchennym, powinna współgrać z barwami zastosowanymi w salonie. Oba pomieszczenia muszą bowiem zachować spójność. Oczywiście kontrast jest wskazany, ale na przykład zielona kuchnia nie będzie pasować do czerwieni w salonie. Wąska kuchnia w kształcie litery L, powinna zaś poprzez kolory zostać optycznie powiększona. W takich pomieszczeniach sprawdzą się barwy chłodne i jasne. Zastosowanie ciemnej kolorystyki wizualnie pomniejszy pomieszczenie.

Jak urządzić kuchnię w kształcie litery L z oknem?

Okno w kuchni pozwala na zabawę światłem w jej wnętrzu. Jest to bardzo istotne podczas dobierania kolorów ścian i frontów szafek. Kuchnia w kształcie litery L z oknem ułatwia zadanie architektom. Panuje bowiem zasada, że pod nim należy ustawić zlewozmywak w zabudowie.

Wąska kuchnia w kształcie L z oknem

Następnie po prawej jego stronie powinna znajdować się kuchenka, a po lewej lodówka. Inną opcją jest ustawienie pod oknem stołu z krzesłami. W tym przypadku należy jednak pamiętać, aby dodatkowo oświetlić blat roboczy na przeciwległej ścianie.

Czego należy unikać, planując wąską kuchnię w kształcie litery L?

Osoby samodzielnie projektujące wąską kuchnię w kształcie litery L, powinny unikać:

  • Stawiania kuchenki w bezpośrednim sąsiedztwie lodówki bądź zlewozmywaka. Powinna je dzielić przynajmniej jedna szafka z blatem roboczym.
  • Zabudowywania wszystkich ścian.
  • Stosowania ciemnych i agresywnych kolorów.
  • Stosowania dużej ilości dodatków.
  • Projektowania bardzo głębokich blatów kosztem wąskiego przejścia.
  • Braku wydzielonych stref roboczych.
5/5 - (Liczba głosów: 11)
Total
0
Shares
Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Kuchnia jednorzędowa

Jak urządzić kuchnię jednorzędową?

Następny wpis
Mała kuchnia w kształcie litery L

Mała kuchnia w kształcie litery L — jak urządzić?

Podobne wpisy