jak połączyć blat kuchenny

Jak połączyć blat kuchenny?

Każdy z nas świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że kuchnia ma być przestrzenią, która jest przede wszystkim maksymalnie funkcjonalna. Jest to bowiem pomieszczenie, w którym spędzamy względnie dużo czasu i przygotowujemy wyśmienite posiłki dla siebie i rodziny. Niezwykle ważna staje się wobec tego powierzchnia robocza, czyli przede wszystkim blaty kuchenne. Jak je prawidłowo połączyć?

Potrzebne narzędzia przy łączeniu blatu kuchennego

Zanim przejdziemy do konkretnego omówienia kwestii odnośnie tego, jak połączyć blat kuchenny, warto w pierwszej kolejności się do tego odpowiednio przygotować. Mając to na myśli, niezbędne okazuje się skompletowanie narzędzi. Wobec tego, co będzie nam potrzebne? Przy tego typu pracy pomocne będą:

  • szlifierka kątowa
  • wkrętarka
  • wyrzynarka do drewna
  • wiertarka wraz z wiertłami do drewna
  • silikon
  • kątowniki
  • miarka
  • poziomica

Niezbędne przy łączeniu blatów są również wkręty, zawieszki, złącza do blatów, a także uchwyty do półek.

blat jak połączyć

Prace wstępne przy łączeniu blatu kuchennego

Blaty muszą być złączone tak, by prezentowały się elegancko i estetycznie. W związku z tym ich łączenie należy rozpocząć od solidnie i rzetelnie wykonanych prac wstępnych. Na początku trzeba zabrać się za docinanie blatów. Należy bowiem porównać czy blat ma odpowiednie wymiary, a także trzeba zwrócić uwagę na fakt, w którym miejscu montażu blatu będą przechodzić rury.

Wówczas przy pomocy wyrzynarki do drewna należy wyciąć odpowiednie otwory we właściwym miejscu. Kolejnym krokiem jest wykonanie otworu na zlew, a także — o ile to potrzebne — także otworu na płytę grzewczą. Wówczas możemy również ustalić, w jakiej odległości od początku blatu ma znaleźć się wspomniana już płyta grzewcza, czy także sam zlew.

blat kuchenny jak połączyć

Krótka instrukcja, jak połączyć blat kuchenny

Kiedy już prace wstępne zostały wykonane, czyli zostały wycięte odpowiednie otwory na sprzęty, wówczas można przystąpić do łączenia właściwego blatów. W pierwszej kolejności trzeba uzbroić się w cierpliwość i dokładność. Łączenie blatów wymaga bowiem ogromnej precyzji, a także wykonywania wszystkich czynności powoli i spokojnie.

Co więcej, trzeba pracować zgodnie ze schematem i stosować się do określonej kolejności wykonywania działań. Sytuacja będzie nieco trudniejsza w przypadku, kiedy musimy połączyć ze sobą blaty narożne. Wówczas ich łączenia muszą być odpowiednio zabezpieczone przed ewentualnym działaniem wilgoci. Nieocenioną pomocą będzie silikon sanitarny wraz z aplikatorem.

łączenie blatów kuchennych

Jak połączyć blat kuchenny?

Jeśli jesteśmy już gotowi do łączenia blatów, czyli zgromadziliśmy wszystkie niezbędne narzędzia, a dodatkowo wszystkie otwory zostały już wycięte, wówczas możemy przystąpić do pracy.

Łączenie blatów możemy wykonać przy pomocy specjalnych listew. Są one niezwykle wygodne i łatwe w montażu. W pierwszej kolejności należy przykręcić listwę przy pomocy wkrętów do jednej z części blatów, zaś drugą należy dobrze dosunąć, by nie było miejsca na szczelinę. Należy się upewnić, że blat rzeczywiście dobrze przylega do szafek, dopiero wtedy możemy przykręcić drugi z blatów.

Jeśli zależy nam przede wszystkim na stabilności wykonywanych łączeń, konieczne okaże się przykręcenie blatów do całej konstrukcji szafek z wykorzystaniem odpowiednich kątowników i wkrętów. Takie łączenia pozostają stabilne na długie lata. Miejsca złączeń dodatkowo można zabezpieczyć silikonem.

5/5 - (Liczba głosów: 15)
Total
0
Shares

Liczba komentarzy: 2

  1. “Kluczem jest dobranie odpowiedniego kleju i dokładne dopasowanie. Potem warto zabezpieczyć połączenie specjalnym lakierem.”

  2. Połączenie blatów kuchennych najlepiej jest zrealizować za pomocą łączników blatowych oraz kleju montażowego. Ważne jest dokładne wymierzenie i wypoziomowanie obu blatów przed połączeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
mała kuchnia w kształcie litery L

Jak urządzić małą kuchnię?

Następny wpis
ile ma wystawać blat kuchenny

Ile ma wystawać blat kuchenny?

Podobne wpisy