jak dobrać blat kuchenny do podłogi

Jak dobrać blat kuchenny do podłogi?

Przyszedł czas na urządzanie swojej wymarzonej kuchni i trzeba zmierzyć się z wieloma decyzyjnymi kwestiami? Z jednej strony jest to ogromna radość z meblowania i urządzania, z drugiej zaś odpowiedzialność i dezorientacja. Rynek w dzisiejszych czasach oferuje tak wiele różnych rozwiązań, że trudno o podjęcie ostatecznych decyzji. Jak dobrać blat kuchenny mając na uwadze podłogę to jedno z zagadnień, z którymi przyjdzie się zmierzyć.

Z czego możemy mieć blat w kuchni?

Obecnie na rynku występuje mnogość surowców i materiałów nadających się do wykończenia. Rozróżnić można blaty wykonywane z:

 • drewna;
 • ceramiki;
 • płyty laminowanej;
 • kamienia;
 • konglomeratu (połączenie zmielonego kamienia z żywicą).
z czego blaty kuchenne

Decyzja odnośnie rodzaju powinna być podjęta na podstawie naszych upodobań, ogólnego designu wnętrza domu, właściwości i wytrzymałości danego surowca oraz budżetu. Warto przed doborem materiału, z jakiego będą wykonane meble w kuchni zapoznać się szczegółowo z ich właściwościami, sposobem czyszczenia czy dbania o dany rodzaj blatu w kuchni. W tym momencie naszą uwagę powinna przykuć też kwestia to, jaką podłogę posiadamy w kuchni. Czy są to płytki, drewno, panele a może coś innego?

Jaki blat kuchenny dobrać do podłogi?

Jeżeli chodzi o kolory blatu, to nic tak naprawdę w dzisiejszych czasach nie ograniczy Twojego wyboru. Dostępne są odcienie od tych najciemniejszych, przez wyraziste i jaskrawe barwy po stonowane i pastelowe kolory. Jaki blat kuchenny wybrać? To zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i twojego upodobania. Istnieją jednak ogólne zasady, którymi możesz, lecz nie musisz się kierować:

 • barwa blatu i materiał, z jakiego blat zostanie wykonany, powinien komponować się z podłogą, drzwiami, ramami okiennymi czy frontami. Należy się kierować harmonią i estetyką;
 • jednolite wykończenie frontów kuchennych i blatów. Rozwiązanie to zapewni z jednej strony monolityczny wygląd, co z połączeniu z podłogą o podobnym lub takim samym odcieniu, strukturze czy materiałowi, wpisze się najnowsze trendy wystroju nowoczesnych wnętrz;
 • klasyczne połączenie kolorów: białego, czarnego, grafitowego bądź szarego;
 • ponadczasowe połączenie dwóch materiałów: drewna i kamienia. Jest to eleganckie i nadal bardzo często wybierane rozwiązanie w wielu kuchniach;
 • żywy kolor blatu w kontraście do podłogi — ten rodzaj wystroju pozwoli na rozweselenie kuchni atrakcyjnymi dla oka barwami.
jaki blat kuchenny

Wykończenie blatu w kuchni

Wykończenie blatu w kuchni to kolejna sprawa, jakiej należy się przyjrzeć. Blat może być matowy lub na wysoki połysk, lub w półmacie. Należy pamiętać, że matowym i jednolitym blacie stanowczo bardziej widać zabrudzenia i kurz. Ważnym aspektem jest również struktura powierzchni blatu, może on przypominać drewno, być całkiem gładki lub posiadać wzory i wypukłości. Pamiętaj, że w kuchni prócz samych mebli pojawią się również inne elementy, które wpłyną na ogólny design tego pomieszczenia. Dlatego z rozwagą należy dostosować deseń i strukturę, by przebywanie w kuchni nie było męczące dla oczu i nie przytłaczało. 

z czego blaty do kuchni

Dobór blatu kuchennego do podłogi z pomocą specjalisty

W dzisiejszych czasach mamy odpowiednio wykwalifikowane osoby pracujące w zawodach aranżacji i projektowania wnętrz. Jeżeli zadanie dobru odpowiedniego blatu do podłogi, frontów czy całej kuchni jest ponad Twoje siły, zgłoś się do specjalisty. Osoba taka przez swoje doświadczenie i doskonałą znajomość rynku pomoże wskazać najlepsze rozwiązanie dla Twojej kuchni, mając na uwadze również Twoje upodobania. 

blat kuchenny jaki materiał

Co jednak w sytuacji, gdy zatrudnienie architekta wnętrz jest poza Twoim budżetem? W takim wypadku warto posiłkować się gotowymi projektami kuchni. Często są one zupełnie za darmo udostępniane w Internecie. Nie chodzi o dosłowne kopiowanie czyichś projektów, ale zainspirowanie się i skorzystanie z  rozwiązań, które zostały w danej aranżacji dobrane. Wsparcie się czyimś projektem lub kilkoma podobnymi projektami pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, jednak wymaga to odrobiny cierpliwości i zaangażowania.

5/5 - (Liczba głosów: 20)
Total
0
Shares

Liczba komentarzy: 2

 1. Dobierając blat kuchenny do podłogi, warto zwrócić uwagę na ogólną kolorystykę wnętrza. Można postawić na kontrast lub harmonię kolorystyczną.

 2. W artykule na stronie znalazłem informacje na temat doboru blatu kuchennego do podłogi. Ważne jest, aby wybrać blat, który będzie dobrze komponował się z kolorystyką i stylem podłogi, a także z resztą wyposażenia kuchni. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z usług projektanta wnętrz, który pomoże w doborze odpowiednich materiałów i kolorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jaki wybrać czujnik czadu i gdzie go zamontować

Jaki wybrać czujnik czadu i gdzie go zamontować?

Następny wpis
jakie firany do salonu nowoczesnego

Jakie firany do nowoczesnego salonu?

Podobne wpisy