jak okleić blat kuchenny

Jak i czym okleić blat kuchenny? Porady i inspiracje

Oklejanie frontów szafek i innych kuchennych powierzchni jest w ostatnich latach coraz modniejszym trendem. Taka metoda ozdobienia lub odświeżenia wnętrza z powodzeniem zastępuje malowanie. Dostępność folii samoprzylepnych i różnego rodzaju oklein pozwala na wybór tej idealnej.

Powierzchnie godne uwagi, czyli jak okleić blat?

Okleiny do blatów kuchennych pełnią wiele ważnych funkcji. Oczywiście nadają pomieszczeniu wyjątkowego wyglądu, ale też pozwalają ukryć rysy, plamy i inne niedoskonałości. Wybierając odpowiedni materiał, należy wziąć pod uwagę miejsce jego przeznaczenia.

Czym można okleić blat kuchenny?

Okleina blatu kuchennego, czyli powierzchni narażonej na działanie wilgoci, powinna być wodoodporna. Warto też pamiętać, że blat znajdujący się pod oknem wystawiony jest na promienie słoneczne. W takim wypadku okleina powinna być zabezpieczona przed kurczeniem się, zwijaniem i utratą koloru.

jak okleić blat

Czym okleić blat kuchenny – cechy idealnej okleiny

Kuchnia jest miejscem, w którym dużo się dzieje. Wysokie temperatury, pryskający tłuszcz, lejąca się woda – to wszystko nie pozostaje bez wpływu na meble i blaty. Okleina na blat w kuchni powinna być, przede wszystkim:

 • mocna i wytrzymała
 • odporna na ścieranie, wilgoć i inne urazy
 • usztywniona, a jednocześnie w miarę elastyczna
 • zabezpieczona przed utratą kształtu i koloru
 • łatwa w montażu i demontażu
 • praktyczna w utrzymaniu czystości
oklejanie blatów kuchennych

Zrób to po swojemu, czyli jak okleić blat kuchenny?

Okleiny na blaty kuchenne powinny być na tyle łatwe w obsłudze, żeby można było je przykleić samemu. Często jednak bezpiecznym rozwiązaniem jest powierzenie tej czynności fachowcom.

Okleiny i folie samoprzylepne występują w różnych rodzajach. Najczęściej kupuje się ją w rolce, którą trzeba rozwijać bardzo ostrożnie, upewniając się, że powierzchnia, na której się to robi, jest czysta. Zazwyczaj okleinę trzeba przyciąć do odpowiednich rozmiarów. Mierząc blat, należy dołożyć ok. centymetr więcej. Okleina na spodniej powierzchni posiada rysunek siatki, co ułatwia przycinanie. Istnieją dwie metody przyklejania materiału – na sucho i z użyciem wody. Ten ostatni sposób jest dużo łatwiejszy.

czym okleić blat kuchenny

Jak okleić blat kuchenny na „mokro”?

Do tego celu potrzebne będą:

 • linijka,
 • ołówek,
 • nożyk do tapet, ostre nożyczki
 • spryskiwacz z wodą,
 • przyrząd zwany raklem, ew. sztywny przedmiot przypominający kształtem kartę kredytową,
 • czysta ściereczka

Oklejanie blatu kuchennego krok po kroku

 1. Bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie blatu, który planuje się okleić. Musi on być idealnie gładki, a więc w razie potrzeby można go przetrzeć papierem ściernym. Następnie należy go umyć, w zależności od stopnia zanieczyszczenia powierzchni – płynem z rozpuszczalnikiem lub zwykłym płynem czyszczącym. Nierówności i tłuste plamy spowodują odklejanie się materiału i tworzenie się bąbelków powietrza.
 2. Po osuszeniu blatu należy go polać wodą z domieszką płynu do mycia naczyń. Płyn sprawi, że woda będzie śliska i łatwiejsza w rozprowadzeniu po powierzchni. Blat powinien być spryskany dosyć obficie, lepiej dodać więcej wody niż mniej. Najlepszy do tego celu będzie spryskiwacz do roślin
 3. Następnie należy położyć okleinę spodem do góry, na dużej czystej powierzchni (np. na podłodze) i zdjąć z niej papier zabezpieczający. Można to zrobić na dwa sposoby:
  1. Sposób 1: Zaczynając od lewej strony, ostrożnie odkleić papier na kilkanaście centymetrów, jednocześnie delikatnie przytrzymując palcem folię z klejem. Odbezpieczony kawałek spryskać wodą z płynem. Dla ułatwienia można odciąć nożyczkami odklejony kawałek papieru. Następnie przyłożyć okleinę do brzegu blatu i sukcesywnie, powoli odklejać resztę papieru. Dobrze jest co chwilę spryskiwać zarówno blat, jak i część klejącą folii, uważając, by nie pomoczyć papieru. Rakla używa się od momentu przyłożenia okleiny do blatu. Ma on na celu dokładne jej przyciśnięcie i odprowadzanie nadmiaru wody. Zdecydowanymi ruchami należy przesuwać rakiel po okleinie, dokładnie ją dociskając. Ważna wskazówka: rakiel może zarysować okleinę, zatem najlepiej jest owinąć przyrząd czystą ściereczką.
  2. Sposób 2: W ten sam sposób można od leżącej na podłodze folii ostrożnie odkleić cały papier. Następnie spryskać ją obficie wodą z płynem, jeszcze raz dla pewności spryskać blat i wówczas ułożyć na nim pozbawioną papieru folię. Metoda klejenia jest taka sama — z przyciskaniem folii do klejonej powierzchni przy pomocy rakla.

Wybór metody można dopasować do własnej wygody, zależy on też od wielkości okleiny. Dobrze jest poprosić o pomoc drugą osobę, co ułatwi np. odklejanie papieru z jednoczesnym spryskiwaniem folii wodą.

jak okleić blaty kuchenne

Jak okleić blaty kuchenne bez użycia wody?

Niektórych powierzchni nie należy moczyć, w związku z czym okleinę przykleja się na sucho. Jest to trudniejszy sposób i w razie braku pewności jak okleić blat, lepiej taką usługę zamówić. W przypadku oklejania na sucho istnieje zwiększone ryzyko powstania bąbelków. Ponadto w razie pomyłki takiej folii nie da się już odkleić bez uszkodzenia jej. Bąbelki, które mogą pojawić się podczas każdego sposobu klejenia, należy przekłuć szpilką i wygładzić. Ważna wskazówka: Jeśli bąble są duże i oporne, można je przebijać, podgrzewając, np. suszarką do włosów, i wtedy ponownie wygładzić.

Czym można okleić blat kuchenny, aby nadać kuchni charakteru?

Kuchnię można urządzić na wiele sposobów, a każda z nich zyska swój niepowtarzalny styl. Zastanawiając się czym okleić blat kuchenny, należy wziąć pod uwagę całą aranżację pomieszczenia. Dostępne na rynku okleiny posiadają bogate wzornictwo i całą gamę barw. Można je dopasować kolorystycznie do ścian lub mebli, ale okleina może także stanowić z nimi kontrast. W dosyć chłodnej, stonowanej kuchni świetnie prezentują się okleiny o wyrazistych kolorach lub wzorach. Taki rzucający się w oczy element nada wnętrzu pazura. W kuchni w klimacie retro sprawdzą się na przykład folklorystyczne wzory, jak też motywy owoców i warzyw. Do nowoczesnego wystroju pasują, między innymi figury geometryczne, wzory orientalne lub jednolite, zdecydowane kolory.

czy można okleić blat kuchenny

Jak okleić blaty kuchenne, gdy brakuje pomysłu?

Bardzo modne jest stylizowanie ścian, mebli i okładzin na beton lub drewno. Dużą popularnością cieszą się okleiny z efektem przetarcia lub zarysowania. Wciąż w modzie są również materiały imitujące marmur, granit, cegłę lub gładkie kamienie. W sytuacji, gdy nadal trudno wybrać, jak okleić blat kuchenny, zawsze sprawdzą się jednolite kolory. Można postawić na barwy pastelowe, na przykład modną obecnie butelkową zieleń, miętę i jasny fiolet. Klasyczna biel i czerń też nie są złym pomysłem, jednak należy pamiętać o późniejszej pielęgnacji.

4.8/5 - (Liczba głosów: 19)
Total
1
Shares

Liczba komentarzy: 2

 1. Szukałem pomysłów na oklejenie blatu kuchennego i trafiłem na artykuł, który zawierał wiele ciekawych inspiracji. Ostatecznie zdecydowałem się na oklejenie blatu folią samoprzylepną, która dodała mojej kuchni nowoczesnego wyglądu.

 2. Do oklejenia blatu można użyć specjalnych folii samoprzylepnych. Wybierając folię, zwróć uwagę na jej trwałość i odporność na wilgoć. Wzory marmurowe, drewnopodobne czy jednokolorowe to popularne wybory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jaki wybrać zmiękczacz wody do domu i mieszkania

Jaki wybrać zmiękczacz wody do domu i mieszkania?

Następny wpis
blat kuchenny jaki wybrać

Jaki wybrać blat kuchenny?

Podobne wpisy