Jakie firany na okno balkonowe? Nowoczesne rozwiązania

Jakie firany na okno balkonowe? Nowoczesne rozwiązania

Firany są niewątpliwie jednym z bardziej rzucających się w oczy elementów dekoracyjnych we wnętrzu. Potrafią całkowicie zmienić charakter pomieszczenia, sprawić, że będzie ono eleganckie, nowoczesne, ale i przytulne zarazem. Szczególnym rodzajem firan są propozycje balkonowe. Jakie firany na okno balkonowe są obecnie modne, ale i praktyczne w użytkowaniu? Czy postawić na oryginalne wzornictwo czy na zaskakującą formę?

Firany do zadań specjalnych – jakie firany na drzwi balkonowe?

Przede wszystkim warto zwracać uwagę nie tylko na wygląd i estetykę takich firan, ale i na praktyczne aspekty związane z ich użytkowaniem. Okno balkonowe lub tarasowe jest zazwyczaj często otwierane, firany za pewne będą więc często przesuwane i dotykane. 

  • Firany na okno balkonowe nie mogą zbyt łatwo ulegać zagnieceniom. W przeciwnym wypadku trzeba będzie prasować je na okrągło lub pogodzić się z faktem, że zawsze będą miały zagniecenia. Tym bardziej będą się gniotły im częściej będziemy je przesuwać chcąc dostać się na balkon lub taras.
  • Firany na drzwi balkonowe nie powinny się zaciągać. Dlatego lepiej wybierać materiały solidniejsze, gdzie zastosowany splot nie będzie się rozchodził. Bardzo łatwo jest bowiem taką firanę uszkodzić przy otwieraniu/ zamykaniu drzwi oraz okien.
  • Warto mieć na uwadze fakt, że gęste i grube firanki mogą delikatnie przyciemnić pomieszczenie. W takim przypadku zastanawiając się, jakie firany do salonu na okno balkonowe wybrać lepiej postawić na firanki gładkie, wręcz prześwitujące i zwiewne, jak chociażby firany z woalu.
jakie firany do salonu na okno balkonowe

Jak upiąć firany balkonowe?

Sposób upięcia firan balkonowych w dużej mierze zależy też od tego, jaki mamy karnisz. W przypadku wieszania firan na żabkach warto zastosować specjalne taśmy marszczące, które wszywa się na maszynie do szycia. Pozwalają one idealnie równomiernie zmarszczyć firanę tak, aby dobrze układała się w oknie. Firany balkonowe na taśmie będą też praktyczniejsze w użytkowaniu. Dostępnych jest przynajmniej kilka różnych wariantów takiej taśmy, która pozwala na różne rodzaje marszczenia.

Alternatywę stanowią gotowe firany na przelotkach, czyli firany gotowe, balkonowe, przy których najczęściej nic już nie trzeba robić, a zawiesza się je na drążkach. Zastanawiając się, jak upiąć firany na oknie balkonowym dobrze jest je w pierwszym kroku przymierzyć do okna i dostosować ich długość tak, aby kończyły się około 1,5 cm nad podłogą.

jak upiąć firany balkonowe

Fantazyjne firany balkonowe upinane na boki

Jeśli okno jest spore pamiętajmy o tym, aby miejsce przecięcia firan znajdowało się dokładnie tam, gdzie okno balkonowe. W przypadku bardzo dużych okien oraz sporej ilości firan- bardzo dobrze sprawdzają się karnisze elektryczne, które ułatwiają przesuwanie materiału w momencie, kiedy chcemy odsłonić wyjście na balkon.

Doskonałą alternatywą będą też modele firan upinanych na boki. W takim przypadku firana częściowo zasłania okno, ale ze względu na fakt, że jest podpinana do ściany- nie powinna przeszkadzać. Firany tego typu prezentują się bardzo elegancko i będą idealne do salonu. W miejscach upięcia można stosować specjalne klamry ozdobne lub sznury.

jakie firany na drzwi balkonowe

Nowoczesne firany do salonu z balkonem – przegląd propozycji

Firany okno balkonowe mogą być bardzo różnorodne, można je dopasować do swojego gustu, a także do charakteru wnętrza.

  • Modną i ciekawą propozycją będzie firana na okno balkonowe uszyta z lekkiego i zwiewnego woalu. Nie posiada ona żadnych ornamentów czy wzorów, będzie więc minimalistyczna w swoim charakterze, a jednocześnie – wygodna do przesuwania. W przypadku woalu kreszowanego dodatkowo nie musimy się martwić o ewentualne zagniecenia tkaniny, które mogą powstać podczas przesuwania materiału.
  • Nowoczesne firany do okien balkonowych mogą przyjąć formę pojedynczych paneli – wówczas uzyskujemy oryginalny efekt dekoracyjny, idealny do wnętrz minimalistycznych.
  • Dla osób lubiących bogate zdobienia dostępne są firany wzorzyste lub też propozycje z przepiękną gipiurą na dole firany. Firany balkonowe z gipiurą sprawdzą się do wnętrz klasycznych, eklektycznych czy romantycznych.
5/5 - (Liczba głosów: 16)
Total
0
Shares

Liczba komentarzy: 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jakie firany do pokoju młodzieżowego chłopca i dziewczynki?

Jakie firany do pokoju młodzieżowego chłopca i dziewczynki?

Następny wpis
jak położyć tapetę

Jak położyć tapetę?

Podobne wpisy