jak położyć tapetę

Jak położyć tapetę?

Pomimo tego, że wzory tapet zależą od aktualnej mody, okładziny te zawsze są ponadczasowym elementem wykończenia wnętrz. Można nimi pokryć wszystkie ściany w pomieszczeniu lub podkreślić jedynie wybraną powierzchnię. Swoją popularność zawdzięczają one przede wszystkim oryginalnym motywom, dzięki którym każdy właściciel domu może uzyskać wymarzony efekt. Tego typu dekoracje ścienne mogą szybko odmienić wnętrze i zamaskować niedoskonałości ścian. Jak położyć tapetę? Sprawdź i zrób to sam!

Jak kłaść tapety – o czym pamiętać?

Jak położyć tapetę? O czym należy pamiętać? Pomimo tego, że tapetowanie można wykonać samodzielnie, bardzo łatwo popełnić przy tym liczne błędy. Pierwszy i najczęściej popełniany to złe dobranie okładziny oraz kleju. Należy pamiętać, że kwestia wizualna nie jest jedyną, jaką powinniśmy brać pod uwagę podczas tapetowania. Pod żadnym pozorem nie można tu pomijać kluczowych parametrów oraz przeznaczenia materiału. Dokładnie tak samo w przypadku kleju.

Kolejny bardzo często popełniany błąd to nieprawidłowe wymierzenie pomieszczenia. Pomiary powinny być wykonane precyzyjne i starannie po to, aby odpowiednio dobrać ilość potrzebnych rolek tapety. Następne przeszkody to złe przygotowanie podłoża do tapetowania oraz sposób kładzenia i klejenia okładziny. Jak nie popełnić tych błędów? Sprawdź poniżej!

jak położyć tapety

Jak przygotować ścianę pod tapetę?

W zależności od tego, jakie ściany będą tapetowane, należy postępować odrobinę inaczej. Jak przygotować ścianę pod tapetę?

 • Ściany z płyt gipsowo-kartonowych lub tynkowane. Dobę przed rozpoczęciem tapetowania należy pokryć ściany preparatem granulującym lub niewielką ilością szpachlówki gipsowej. W przypadku ścian z płyt gipsowo-kartonowych konieczne będzie też ich szpachlowanie i szlifowanie.
 • Ściany wilgotne. Przed tapetowaniem należy pokryć je warstwą zaprawy wodoszczelnej.
 • Ściany pomalowane. Tego typu ściany powinno się umyć specjalnym środkiem do mycia ścian. W przypadku farby olejnej ważne będzie też zmatowienie ich papierem ściernym.
 • Ściany tapetowane. Należy zdjąć starą tapetę. Prace należy wykonywać od góry.
 • Ściany z ubytkami i rysami. Należy usunąć nadkruszony tynk, a dziury wypełnić zaprawą. Następnym krokiem jest wyrównanie powierzchni za pomocą cienkiej warstwy szpachlówki gipsowej. Ścianę należy przetrzeć bardzo cienkim papierem ściernym i usunąć kurz tak, aby były one gładkie, suche i czyste przed przystąpieniem do tapetowania.
tapeta jak położyć

Wybór i zakup tapety

W świecie tapet istnieje wiele rodzajów materiałów. Jak wybrać odpowiednią?

 • Tapety papierowe. Widnieją na nich najczęściej wytłaczane wzory, które w pełni zachowywane są po przyklejeniu tapety.
 • Tapety winylowe. Ich powierzchnia jest wyjątkowo atrakcyjna wizualnie. Poza tapetowaniem ścian doskonale nadadzą się do ozdoby miejsc, na które działają czynniki zewnętrzne.
 • Tapety reliefowe. Posiadają z reguły trójwymiarowy nadruk i są łatwe w nakładaniu. Sprawdzą się we wnętrzach i na zewnątrz.
 • Tapety flizelinowe. Są one bardzo łatwe w ułożeniu. Można naklejać je bezpośrednio na ścianę pokrytą klejem. Co ważne, umożliwiają łatwe wyrównanie pęknięć czy nierówności.
 • Tapety flizelinowe do malowania. Po wyklejeniu, pokrywa się je indywidualnie dobranym kolorem.
jak kłaść tapety

Wybór odpowiedniego kleju do tapet

Zastanawiając się, jak położyć tapety, nie bez znaczenia będzie wybór kleju. W zależności od tego, jaką tapetę zdecydujemy się wybrać, odpowiednio dobrany powinien być też klej. Informacje dotyczące prawidłowego klejenia znajdują się na wkładce, która dołączona jest do każdej rolki tapety.

 • Tapety flizelinowe. W tym przypadku wybrany klej powinien móc być aplikowany bezpośrednio na ścianę. Tego typu produkty charakteryzują się długim czasem wysychania oraz nie rozpryskują się. Wybierając klej przeznaczony do położenia na pasma, finalny efekt może nie być zadowalający.
 • Tapety reliefowe i winylowe. Klej do tego rodzaju tapet powinien zawierać domieszkę kleju dyspersyjnego w 20-30%. W zależności od grubości i twardości materiałów klej należy rozrabiać z wodą w odpowiednich proporcjach.
 • Tapety papierowe. W przypadku jednowarstwowych tapet powinno się wybierać rzadsze kleje, które nie zawierają komponentów dyspersyjnych. W przypadku grubszych tapet papierowych ważny będzie czas nasiąkania kleju.
 • Tapety z włókna szklanego. Do tego rodzaju tapet należy wybierać specjalnie przeznaczone kleje.
jak położyć tapete

Jak kłaść tapety? Poradnik krok po kroku

Poniżej prezentujemy poradnik krok po kroku, jak należy kłaść tapety. Zachęcamy do zapoznania się z każdym podpunktem przed przystąpieniem do klejenia tapety na ścianę.

Przygotowanie podłoża

Przygotowanie ściany do aplikacji tapety zależy przede wszystkim od tego, jaką powłoką jest ona obecnie pokryta. W przypadku surowego podłoża, czyli tynku lub płyt gipsowo-kartonowych, ściany powinny być uprzednio zagruntowane. Farba emulsyjna powinna być przetarta specjalnym preparatem zawierającym sodę oczyszczoną, a innego rodzaju emalie warto zeszlifować i pokryć gruntem.

Wyjątkiem jest jedynie okładzina papierowa w dobrym stanie. Jak wówczas położyć nową tapetę? Bez problemu można wykonać klejenie tapety na tapetę. Ważne będzie tu, aby nowe linie styku nie pokrywały się z poprzednimi. W przypadku gruntowania czy oczyszczania ścian należy dokonać tego 24 godziny przed tapetowaniem.

Przygotowanie kleju

Bez względu na to czy zakupiony został produkt gotowy do życia, czy ten do rozrobienia, należy zapoznać się z instrukcją na opakowaniu i przygotować go według wskazówek producenta. Aplikowany klej zawsze powinien być świeży. Długo leżący i zwietrzały preparat traci bowiem swoje cenne właściwości, co negatywnie wpływa na trwałość końcowego efektu.

Nakładanie tapety

Jak się kładzie tapety? Przygotowany klej można kłaść bezpośrednio na tapetę lub na ścianę. To, który ze sposobów będzie odpowiedni, zależy od rodzaju wybranej tapety. Kiedy kłaść tapetę od sufitu, a kiedy do sufitu? W przypadku, kiedy klej znajduje się na okładzinie, nakładanie tapety należy rozpocząć od górnej krawędzi ściany, tuż przy suficie. W momencie, kiedy klej znajduje się na ścianie, nakładanie tapety należy rozpocząć od rozwijania rolki przy podłodze i kleić do samej góry. Tapety należy przyciąć przed wyschnięciem kleju.

5/5 - (Liczba głosów: 14)
Total
0
Shares

Liczba komentarzy: 3

 1. Przy kładzeniu tapety kluczowe jest dobranie odpowiedniego kleju i dokładne przygotowanie ściany. Polecam poczytać instrukcję lub obejrzeć tutoriale w internecie.

 2. Kluczowe jest dokładne przygotowanie ściany i użycie dobrego kleju. Poziomica to niezbędne narzędzie.

 3. Najpierw przygotuj ścianę, usuwając wszelkie nierówności. Następnie rozsmaruj klej na tapetę i przyklej ją do ściany, wyrównując powierzchnię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jakie firany na okno balkonowe? Nowoczesne rozwiązania

Jakie firany na okno balkonowe? Nowoczesne rozwiązania

Następny wpis
Jak urządzić nowoczesną kuchnię? Aranżacje i inspiracje

Jak urządzić nowoczesną kuchnię? Aranżacje i inspiracje