Jak wymierzyć firany? Jaka szerokość firanki?

Jak wymierzyć firany? Jaka szerokość firanki będzie odpowiednia?

Firany to ważny element wyposażenia wnętrza większości domów w Polsce. Za ich pomocą można szybko ozdobić okno bez względu na rozmiar pomieszczenia oraz styl aranżacji przestrzeni. Prawidłowo dobrane firanki będą doskonałym uzupełnieniem wystroju każdego pokoju. Zapewniają większą prywatność, co ma szczególne znaczenie w dużych miastach i ulicach o gęstej zabudowie. Jak sprawić, aby firany spełniły swoją funkcję? Jak ustalić szerokość firanki? Materiał trzeba w odpowiedni sposób wymierzyć. 

Atrakcyjna i nowoczesna dekoracja okna

Firany w każdym pomieszczeniu muszą być dobierane indywidualnie. Powstaje naturalne pytanie: jak wymierzyć firany? Rozmiar materiału należy ustalić tak, aby mógł układać się w najbardziej estetyczny sposób, przy uwzględnieniu innych sprzętów umieszczonych w niewielkiej odległości od okna. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie pięknej dekoracji, która wypełni całą wysokość ściany lub będzie kończyć się na wysokości parapetu. 

Jak wymierzyć firany i jaką miarkę używać?

Długość i szerokość firan należy ustalić przy pomocy miarki krawieckiej lub miary technicznej, na przykład, w wersji rozwijanej. Narzędzie musi być precyzyjne i obejmować cały rozmiar okna bez potrzeby wykonywania obliczeń lub mierzenia odległości w kilku częściach. Należy zdecydować, czy firanki mają sięgać do parapetu, czy kończyć się nad podłogą. W obu przypadkach materiał powinien swobodnie zwisać tak, aby nie powstawały mało estetyczne zagniecenia. 

jak dobrać szerokość firany

Jak mierzyć firany na przelotkach lub fleksach?

Długość firanki zależy w dużej mierze od sposobu mocowania, a więc rodzaju karniszy. Każdy typ wymaga innego mocowania materiału, dlatego należy przewidzieć różną długość. W przypadku firanki mocowanej na żabki należy zmierzyć odległość od połowy wysokości elementu mocującego do miejsca, w którym będzie kończyć się materiał. Jeżeli firany będą mocowane na przelotkach lub fleksach, należy uwzględnić odległość pomiędzy górną krawędzią drążka karnisza do zakończenia materiału. Do wyniku trzeba dodać 3 cm, które zostaną wykorzystane na wykończenie firanki. 

Jak wymierzyć firany na okno i do parapetu?

Warto zwrócić uwagę, że firanka kończąca się w okolicach parapetu powinna mieć długość pozwalającą na swobodne opadanie materiału. Dlatego w zależności od odległości od ściany firana powinna kończyć się około 2 cm nad parapetem lub 10-15 cm poniżej parapetu. Jeżeli natomiast materiał ma obejmować całą wysokość ściany, firanka powinna kończyć się 2-3 cm nad posadzką. Materiał będzie układać się wtedy w estetyczny sposób i nie będzie brudził się w nadmierny sposób.

jak obliczyć szerokość firanki

Jak zmierzyć firany i dopasować do zasłon?

Inną możliwością jest dobranie wysokości firany w taki sposób, aby na podłodze powstały lekkie fale. Aby osiągnąć taki efekt, materiał musi być dłuższy o 20 cm niż wymierzona odległość od karnisza do podłogi. Dobrym pomysłem jest także dobranie wysokości firanek do zasłon, które będą później montowane. Zasłony około 1 cm dłuższe będą wyglądały doskonale w towarzystwie komody lub kanapy, która stoi przed oknem. Charakter umeblowania i stylu aranżacji przestrzeni można także podkreślić po zastosowaniu krótkich firanek z dekoracyjnym wzorem oraz długimi prostymi zasłonami.  

Jak dobrać szerokość firany do wymiarów okna?

Firany muszą mieć też dokładnie ustaloną szerokość, która nie jest równoznaczna z wymiarami okna. Szerokość firan należy dobrać, uwzględniając rodzaj marszczenia materiału po powieszeniu. Typowym rozwiązaniem jest marszczenie 2:1, które wymaga, aby szerokość firanki była dwukrotnie większa niż wymiar okna. Bardziej gęste marszczenie można uzyskać po użyciu 3- lub 4-krotnie większej ilości materiału. W ten sposób można uzyskać efekt estetyczny dostosowany do aranżacji pomieszczenia, a także poczucie większej prywatności zarówno w ciągu dnia, jak i podczas nocnego wypoczynku.

ile metrów firany na okno

Firany dostosowane do stylu aranżacji domu

Zarówno długość, jak i szerokość firanki należy dopasować do właściwości materiału oraz stylu aranżacji domu lub mieszkania, w którym firana będzie zawieszana. Ponadto z każdej strony należy pozostawić około 10 cm zapasu, który pozwoli na atrakcyjne wykończenie materiału bez zmniejszania powierzchni do marszczenia. W ten sposób będzie można zawsze osiągnąć doskonały wygląd firanki na ścianie i podkreślić wystrój wnętrza. Będzie to prawdziwa wizytówka domu i dekoracja przyciągająca uwagę zaproszonych gości.

5/5 - (Liczba głosów: 20)
Total
0
Shares

Liczba komentarzy: 2

  1. Szerokość firany powinna być dwukrotnie większa od szerokości okna, by stworzyć ładne marszczenie.

  2. Aby dobrze wymierzyć firany, trzeba uwzględnić zarówno szerokość, jak i długość okna. Polecam zostawić kilka centymetrów zapasu po bokach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Co na okno zamiast firanek? Rolety, zasłony czy żaluzje?

Co na okno zamiast firanek? Rolety, zasłony czy żaluzje?

Następny wpis
Firany do parapetu czy za parapet? Dokąd powinny sięgać

Firany do parapetu czy za parapet? Dokąd powinny sięgać

Podobne wpisy