Jak udekorować salon na święta Bożego Narodzenia

Jak udekorować salon na święta Bożego Narodzenia?

Na dworze jest szaro i smutno, a długie i ciemne wieczory przygnębiają największych nawet optymistów. I właśnie wtedy, w najdłuższe noce w roku nadchodzą święta, które rozświetlają mrok, niosą pokój i nadzieję. Warto powitać ten wyjątkowy czas odpowiednią dekoracją salonu na święta Bożego Narodzenia. Rozświetlone okna, pełne ciepła dekoracje i pachnąca choinka zaproszą do wnętrza radość i ciepło. Może wraz z nimi zajrzy także długo oczekiwany gość albo sam Święty Mikołaj?

Jak ozdobić salon na święta?

Dekoracja salonu na święta nie musi być droga, jeśli ograniczy się do prostych, ale efektownych drobiazgów. Generalną zasadą jest wprowadzanie do salonu elementów kojarzących się z zimą. Nie może też zabraknąć kolorów świąt, czyli czerwieni i złota. Do tego dużo światełek i świecidełek – i w zasadzie mamy gotowy salon na święta.

Salon na święta Bożego Narodzenia – jaki kolor?

Przyjęło się tradycyjnie uważać, że kolorami Bożego Narodzenia są

 • zimowa biel
 • błękit
 • czerwień
 • złoto.

W tym sezonie jednak najmodniejszym kolorem jest ciemna zieleń. Wprowadzając ją do aranżacji salonu na święta, i dodając odrobinę bieli, można poczuć się jak w zimowym lesie. Tylko patrzeć, aż przybiegną tu renifery.

aranżacja salonu na święta

Dekoracje salonu na święta Bożego Narodzenia

Drobne dekoracje to są te dodatki, które stanowią o całym charakterze wnętrza. Jeśli chcemy poczuć się przytulnie i z radością zapraszać świątecznych gości, warto wcześniej przemyśleć każdy detal. Podstawową dekoracją salonu na święta Bożego Narodzenia będzie oczywiście biały obrus. Na nim można położyć wzorzysty bieżnik albo eleganckie podkładki pod talerze. Również szopka bożonarodzeniowa na komodzie czy gwiazdki powieszone w oknie dają odpowiedni klimat. 

Choinka – główna dekoracja świątecznego salonu

Oczywiście największym i najważniejszym elementem aranżacji salonu na święta jest tradycyjna choinka. To pod nią przecież domownicy znajdą prezenty. Powinna stać na centralnym miejscu, dobrze widoczna. Może być żywa, pachnąca igliwiem. Chcąc jednak uniknąć kłopotów z ciągłym sprzątaniem, można zdecydować się na choinkę sztuczną. Odpowiednio przechowywana posłuży jeszcze kilka lat. Dobrze jest zastanowić się, jak przystroić salon na święta, aby współgrał z ozdobami choinkowymi i tworzył a nimi całość. Do tego celu może posłużyć jeden kolor wiodący w całym wystroju albo jakieś detale, które będą się powtarzać w wielu elementach (na przykład gwiazdki czy renifery).

jak ozdobić salon na boże narodzenie

Dekoracyjne lampiony i świąteczne świeczki do salonu

Ponieważ święta przypadają w najciemniejszym okresie roku, warto rozświetlić sobie wnętrze domu. Nie w każdym mieszkaniu są warunki, by rozpalić w kominku. Jednak świeczki i lampiony pięknie prezentują się na tle świątecznych dekoracji, a ich żywy płomień pozwala cieszyć się bliskością natury. Tak ozdobiony salon na święta będzie zachęcał do spędzania w nim długich wieczorów.

jak przystroić salon na święta

Świąteczne koce, poduszki i obrusy

Ciekawym i niedrogim elementem zmieniającym wystrój wnętrza są również tekstylia. Odpowiednie kolory i wzory można znaleźć na różnych produktach:

 • poduszkach,
 • narzutach,
 • ciepłych kocykach,
 • obrusach i bieżnikach,
 • firankach i zasłonkach.

Jak widać, wybór jest ogromny i trudno odnaleźć się w gąszczu propozycji. Dlatego dobrze jest cały czas pamiętać o wiodącym kolorze oraz głównym motywie dekoracji salonu na święta. Wówczas całość będzie sprawiała wrażenie spójnej i dobrze przemyślanej.

dekoracja salonu na święta bożego narodzenia

Aranżacje salonu na święta

Zastanawiając się, jak ozdobić salon na Boże Narodzenie, można też pokusić się o wybranie jednego stylu. Bardzo tutaj będzie pasował styl skandynawski, ze względu na liczne dodatki naturalne, drewno i proste wzory. Można też wybrać elementy w stylu romantycznym albo rustykalnym – każdy z nich oferuje szereg rozwiązań. Świąteczne drobiazgi znajdą swoje miejsce nawet w wystroju minimalistycznym czy loftowym.

Rodzinne święta w pięknym salonie

Wybierając dekoracje salonu na święta, warto pamiętać jednak, że przede wszystkim ma on służyć jako miejsce spotkań – rodzinnych, towarzyskich i innych. Warto więc zadbać nie tylko o świąteczny nastrój, ale również atmosferę spokoju i radości oraz komfort wszystkich uczestników spotkania.

5/5 - (Liczba głosów: 18)
Total
0
Shares

Liczba komentarzy: 2

 1. Salon na święta ozdabiam tradycyjnie: choinka, światełka, świeczniki. Dodaję też poduszki i koce w świątecznych wzorach.

 2. W salonie nie może zabraknąć choinki, światełek i świątecznych poduszek. Świece i girlandy również dodadzą świątecznego klimatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jak wieszać firany i na czym powiesić firanki

Jak wieszać firany i na czym powiesić firanki?

Następny wpis
Jak udekorować parapet na Boże Narodzenie

Jak udekorować parapet na Boże Narodzenie?

Podobne wpisy