Jak marszczyć firanki? Nowoczesne sposoby z taśmą i bez taśmy

Jak marszczyć firanki? Nowoczesne sposoby z taśmą i bez taśmy

Wygląd firan, ich ułożenie, marszczenia i długość, mają decydujący wpływ na estetykę wnętrza. Prawidłowe marszczenie firan jak obliczyć długość tkaniny i w jaki sposób użyć żabek, przelotek, listwy – to najczęściej zadawane pytania. Upinania można się szybko nauczyć, więc warto poznać kilka praktycznych wskazówek.

To, jak zostaną zaprezentowane firany, zależy od kilku czynników. Marszczenia dobiera się w zależności od charakteru firan – eleganckie, do pokoju dziecięcego, do kuchni lub przedpokoju. O stylowym upięciu decyduje także rodzaj mocowania do ściany, np. czy zawieszone są na specjalnej listwie, na przelotkach czy też w inny sposób. Również taśma marszcząca do firan jest ważnym elementem, pomagającym uzyskać efekt eleganckiego wnętrza.

Stylowe upinanie firan – z taśmą czy bez?

Taśma wszywana w górnej części firany pozwala uzyskać oczekiwaną sztywność i ułatwia indywidualne upięcie. Gotowe firany zwykle posiadają wszytą taśmę. Z kolei osoby kupujące materiał na metry mają dwa wyjścia do wyboru. Mogą wykonać marszczenie firan bez taśmy, wówczas same decydują, w jaki sposób tkanina zostanie ułożona. W tym przypadku upięcie odbywa się “na oko”, bo trudno wymierzyć oczekiwane odległości między przelotkami lub innymi mocowaniami.

jak marszczyć firany na taśmie

Przed zakupem należy obliczyć ile firany na marszczenie potrzeba. Według kwarcowych szyjących firany najlepiej zamówić podwójną szerokość okna lub karnisza. Jeśli karnisz jest równy szerokości otworu okiennego, wówczas mnożymy tą długość przez dwa. Jeżeli długość karnisza jest większa niż okna, to lepiej dobrać firany do większego wymiaru i pomnożyć przez 2,5 a nawet przez 3, wówczas marszczenie będzie bardzo gęste.

Jakie są sposoby marszczenia firan?

Przed podjęciem decyzji o upięciu tkaniny lepiej zastanowić się, jak marszczyć firanki. Jest bowiem kilka sprawdzonych metod. Oto najważniejsze z nich:

  • marszczenie firan na taśmie pozwala uzyskać natychmiastowy efekt stylowego okna,
  • upięcie ręczne na zakładkę i przeszycie uformowanego wzoru marszczenia – metoda trwała i nie można jej odwrócić, polecana dla tych, którzy nie lubią zmian,
  • proste marszczenie firan na przelotkach – gotowa tkanina z laserowo wyciętymi kółkami, które pozwalają na płynne i jednocześnie luźne upinanie,
  • surowa tkanina firanowa kupiona na metry, bez obróbki krawieckiej, marszczona “na oko” i przypinana do karnisza przy pomocy żabek,
  • użycie dodatkowych elementów spinających firanę w górnej części, np. stworzenie kształtu X – klepsydry poprzez upięcie poniżej żabki.

Polecane metody upinania firan na taśmie

Wiele osób zastanawia się, jak marszczyć firany, by przypominały wnętrza z magazynów o wystroju domu. Najprostszym sposobem jest regularne przypięcie żabkami, by zostawić równe odstępy. Można też stosować metodę na zakładkę, czyli zaginać taśmę i spinać, aby plisy nie prostowały się.

ile firany na marszczenie

Poradniki krawieckie podpowiadają, jak marszczyć firanki na taśmie. Wiele zależy od grubości i typu taśmy. Jeśli jest wąska nie uzyskamy efektu eleganckich plisów. Przy szerokiej taśmie można wykonać marszczenia na żabki i dodatkowe upięcie o kilka centymetrów poniżej karnisza. Wówczas uzyskać można efekt klepsydry, czyli ciekawy kształt litery X w górnej części okna.

Nowatorskie metody marszczenia firan

Obok tradycyjnych sposobów upinania, pojawia się także nowoczesne marszczenie firan. Polega np. na nieregularnym zastosowaniu żabek. Na skraju ona marszczenia mogą być gęstsze, a pośrodku odstępy między zagięciami mniejsze. Krawcowe doradzające, jak marszczyć firany na taśmie udzielają w tym zakresie cennych wskazówek. Po pierwsze liczy się taśma marszcząca do firan jak marszczyć w nowoczesny sposób tkaninę, to kolejne zagadnienie.

jak marszczyć firany

Czy firany makrony się marszczy?

Bardzo modne w ostatnim czasie stały się lejące, ażurowe tkaniny sznurkowe. Dlatego wiele osób pyta, czy firany makarony się marszczy? Nie zawsze wymagają one specjalnego upinania. Ze względu na charakterystyczną konstrukcję mogą pozostać bez marszczeń. Jeśli jednak chcemy uzyskać gęstą przesłonę okna, to również tkaninę makaronową możemy upiąć, np. na krańcach.

5/5 - (Liczba głosów: 22)
Total
5
Shares

Liczba komentarzy: 2

  1. Ja osobiście używam taśmy do marszczenia firanek. Daje to naprawdę ładny efekt. Jeśli nie jesteś pewien jak to zrobić, polecam poszukać tutoriali na YouTube – jest tam wiele praktycznych porad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jakie wybrać firany do sypialni? Modne inspiracje

Jakie wybrać firany do sypialni? Modne inspiracje

Następny wpis

Jakie firanki do łazienki? Nowoczesne aranżacje

Podobne wpisy