jaka tapeta do małej sypialni

Jaka tapeta do małej sypialni? Modne inspiracje

Sypialnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu i mieszkaniu. Przestrzeń służąca do wypoczynku musi zostać odpowiednio zaaranżowana, by sprzyjała wyciszeniu. Wystrój powinien być spójny i harmonijny. Świetną dekorację ścian będą stanowiły odpowiednio dobrane tapety. Szczególnie w małych pomieszczeniach ważne jest dobranie ich w taki sposób, by nie przytłoczyły wnętrza. Czym się kierować przy wyborze tapety do niewielkiej sypialni? Jaka sprawdzi się najlepiej?

Najważniejsze informacje o tapetach do małej sypialni

Wiele osób obawia się dekorowania niewielkich wnętrz, by pomieszczenie nie zostało przytłoczone dodatkami. Nie trzeba się jednak bać, tylko pamiętać o kilku ważnych wskazówkach. Umożliwią one spełnienie aranżacyjnych pragnień domowników. Starannie dobrane motywy mogą prezentować się nawet lepiej na małej ścianie niż na dużej.

W niewielkich sypialniach sprawdzą się zarówno wielkoformatowe, jak i małe projekty tapet. Tapeta do małej sypialni stworzy też przytulny klimat i umożliwi wykończenie aranżacji w estetyczny sposób. Ponadto zamaskuje świetnie mankamenty powierzchni ścian i poprawi akustykę, co jest bardzo ważne w tym pomieszczeniu.

W przypadku, gdy dekorowana jest mała sypialnia, tapeta powinna również optycznie powiększać wnętrze. Ciemne modele z ciężkimi wzorami nie będą sprzyjały odpoczynkowi, dlatego lepiej ich unikać. W jaki sposób uzyskać najlepszy efekt?

jaka nowoczesna tapeta do małej sypialni

Dobór koloru do małej sypialni

Nie od dziś wiadomo, że do optycznego powiększenia niewielkich wnętrz przyczyniają się jasne kolory. Szczególnie dobrze sprawdzi się w tym przypadku klasyczna biel. Taka tapeta nie musi być oczywiście nudna i nijaka. Niektóre białe tapety imitują teksturę, dzięki czemu dodadzą w niewielkiej sypialni iluzję przestrzeni i stylu.

Ponadto ciekawe opcje stanowią tapety z białym adamaszkiem bądź z efektem białej cegły. Takie rozwiązania sprawdzą się znacznie lepiej niż zwyczajne pomalowanie ścian białą farbą. Zaletą wyboru jasnych i stonowanych barw jest też zapewnianie przez nie atmosfery wyciszenia i spokoju.

Wyraziste kolory działają na człowieka pobudzająco, co zdecydowanie nie jest pożądane w miejscu przeznaczonym na sen. Nie najlepiej sprawdzą się także intensywne pastele. Poza bielą można sięgnąć też po odcienie szarości, beżu czy kremowe barwy. Większe pole do manewru posiadają właściciele dużych sypialni.

Dobór wzoru do małej sypialni

Nawet w przypadku niewielkich sypialni można pozwolić sobie na wybór tapety z intrygującym motywem. Oczywiście wzór powinien być zależny nie tylko od wielkości pomieszczenia, ale również od całości jego aranżacji i gustu domowników.

Wspaniałą iluzję, która optycznie powiększy wnętrze, stworzą powtarzające się wzory. Ściany dekoracyjne świetnie ozdobią sypialnię i będą pełniły jednocześnie funkcję praktyczną. Inny sposób na powiększenie ściany to wykorzystanie murali. Sprawią one wrażenie, że w przestrzeni dzieje się więcej niż w rzeczywistości.

tapeta do małej sypialni aranżacje

Najlepiej jest stosować fototapety 3D, które nadają się świetnie do tworzenia głębi. Wzorzyste tapety nie muszą przytłaczać przestrzeni – ważny jest wybór właśnie takich, które będą najlepsze pod kątem estetyki i funkcjonalności. Ponadto nie mogą one działać drażniąco na osoby przebywające w sypialni. Trzymanie się tych zasad umożliwi komfortowy wypoczynek i zapewni spójność aranżacji.

Jak rodzaj tapety do małej sypialni?

Jaka tapeta do małej sypialni sprawdzi się najlepiej? Otóż wybór odbywa się na ogół między tapetą gładką a płótnem teksturowanym. Lepszą opcją wydaje się być ta druga, która ukazuje różnice w objętości i grze cieni. Dekoracje zachowane w takim stylu zwiększają przestrzeń na percepcję wzrokową i pomagają stworzyć ciekawsze wnętrze. Najlepiej sprawdzą się ozdoby z perspektywą, z rysunkiem zagłębiającym się w obraz. Ciekawe rozwiązania to m.in.:

  • leśna ścieżka,
  • schody,
  • wielkomiejska ulica,
  • podwodne przestrzenie.

Oczywiście wybór jest znacznie szerszy i każdy powinien zastanowić się, jaka tapeta będzie pasowała najlepiej do osobistych preferencji. Ważniejsze od trendów jest w końcu zadowolenia użytkownika lub użytkowników danego pomieszczenia.

jaka tapeta pasuje do małej sypialni

Jaką tapetę wybrać do małej sypialni?

Nie można oczywiście jednoznacznie powiedzieć, jaka tapeta będzie pasowała do wszystkich małych sypialni. Zbierając jednak wszystkie powyższe informacje, można wysnuć kilka uniwersalnych wniosków.

Przede wszystkim należy pamiętać, że sypialnia to miejsce służące do wypoczynku. Nie może więc zostać przytłoczone dodatkami w kolorach, które będą wpływały na domowników drażniąco. Dekoracje muszą sprzyjać odpoczynkowi i relaksowi. Jednocześnie nie trzeba się bać stosowania oryginalnych ozdób.

By uniknąć wpadki, dobrze jest sięgać po jasne kolory, najlepiej biały. Biała tapeta będzie ciekawsza niż zwykłe pomalowanie ściany farbą w tej barwie. Ponadto zastosowane wzory powinny wpływać na optyczne powiększenie przestrzeni i zapewnienie efektu głębi. Sprawdzą się motywy z perspektywą, które będą także szalenie efektowne.

5/5 - (Liczba głosów: 17)
Total
0
Shares

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
jaka tapeta do przedpokoju

Jaka tapeta do przedpokoju? Nowoczesne aranżacje

Następny wpis
jaka tapeta do kuchni

Jaka tapeta do kuchni? Nowoczesne i eleganckie rozwiązania

Podobne wpisy