gniazdka do kuchni

Jakie gniazdka do kuchni? Rodzaje gniazdek elektrycznych

Kuchnia to serce domu. Rodzina i przyjaciele spędzają w niej dużo czasu: na przygotowaniu posiłków, ale i pogaduszkach lub zabawie. Połączona z salonem stanowi centrum życia domowego i spotkań towarzyskich. Dlatego podczas projektowania lub remontu kuchni szczególną rolę przykłada się do jej aranżacji i estetyki, ale również i funkcjonalności. Jednym z podstawowych pytań, na które należy odpowiedzieć już na etapie projektowania wnętrza, jest: jakie gniazdka do kuchni należy zakupić i w jaki sposób prawidłowo je rozmieścić.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu i aranżacji kuchni

Gniazdka do kuchni to podstawowy element wyposażenia tego pomieszczenia. Ich umiejscowienie należy zaprojektować na samym początku, ponieważ instalacja elektryczna w kuchni prowadzona jest pod tynkiem (tzw. gniazdka podtynkowe). Przeróbka wiąże się więc z kuciem ścian. Dlatego przed przystąpieniem do aranżacji pomieszczenia kuchennego trzeba szczególnie dokładnie rozważyć, w którym miejscu będą wykorzystywane kontakty i jakie gniazdka do kuchni będą potrzebne.

Jakie gniazdka w kuchni należy uwzględnić podczas planowania?

O tym, jakie gniazda w kuchni są potrzebne, decyduje przede wszystkim ilość podłączonych urządzeń oraz ich lokalizacja. Pod względem funkcjonalnym można podzielić je na następujące rodzaje:

  • gniazdka kuchenne, służące do podpięcia dużego AGD;
  • gniazdka do kuchni do podłączenia małego AGD;
  • kontakty kuchenne do innych urządzeń, np. odkurzacza.
jakie gniazda do kuchni

Jakie gniazda elektryczne do kuchni stosować, żeby podpiąć duże AGD?

Duże AGD, czyli: lodówka, piekarnik, zmywarka czy płyta indukcyjna przeważnie jest zabudowane w szafkach. Raz podpięte wyłącza się z kontaktu tylko w sytuacjach awaryjnych, przeważnie przez serwisanta. Dlatego gniazdka do kuchni, służące do podpięcia urządzeń stacjonarnych nie są widoczne na co dzień. Nie muszą spełniać walorów estetycznych. Warto jednak pamiętać, aby:

  • posiadały bolec uziemiający;
  • miały łatwy dostęp, by w przypadku konieczności wypięcia nie trzeba było demontować całej kuchni;
  • nie przeszkadzały w posadowieniu sprzętu – wystająca wtyczka odsuwa meble o około 10 centymetrów od ściany.

W domach jednorodzinnych i niektórych blokach jest możliwość podpięcia prądu trójfazowego. Warto skorzystać z takiej opcji i umieszczenia gniazda na 400V w kuchni. Kuchenki indukcyjne, podpięte pod 400V mają wyższą sprawność, niż jednofazowe.  

jakie gniazdka do kuchni

Jakie gniazda do kuchni do podpięcia małego AGD?

Małe AGD, takie jak: czajniki, miksery lub ekspres do kawy, są regularnie używane w każdej kuchni. Wpinane i wypinane, muszą być pod ręką, w obrębie blatu roboczego. Dobrą praktyką jest więc umieszczenie gniazdek do kuchni nad stołem roboczym lub na blacie. Sprawdzając, jakie gniazdka do kuchni są w ofertach sklepów, można pokusić się o zakup specjalnych, estetycznych listw elektrycznych, chowanych w otworze blatowym. Istotne jest zaprojektowanie odpowiedniej ilości kontaktów do obsługiwanych urządzeń. Praktycznym rozwiązaniem jest też założenie gniazdka z wejściem USB, do podpięcia tabletu lub telefonu komórkowego.

Jakie gniazdka w kuchni zapewnią bezpieczeństwo codziennego użytkowania?

Wybierając gniazdka do kuchni z przeznaczeniem do podpięcia małego AGD należy zwrócić uwagę, by były one solidnie wykonane. Ponieważ stanowią one widoczną część instalacji elektrycznej, muszą być również dostosowane do kolorystki i stylu pomieszczenia. Warto też zastosować kilka pomysłów, sprzyjających bezpieczeństwu użytkowania:

  • zastosowanie wyrzutników wtyczki – niektóre gniazdka do kuchni posiadają specjalne mechanizmy wyrzucania wtyczki, co ułatwia jej wypinanie,
  • przesłony torów prądowych – zabezpieczenie przed wkładaniem przedmiotów innych, niż wtyczka –  szczególne ważne, gdy w domu są małe dzieci,
  • klapka bryzgoszczelna – gniazdko kuchenne wykonane w klasie szczelności IP44 jest wymagane w pobliżu zlewu, w odległości mniejszej niż 60 cm.
jakie gniazdka w kuchni

Jakie gniazdka do kuchni wybrać, by podpinać inne urządzenia?

Pomieszczenie kuchenne często służy również do innych celów niż gotowanie posiłków. Przy ścianie często ładuje się robot sprzątający, okresowo trzeba podpiąć odkurzacz lub ładowarkę do telefonu. Podobnie jak w przypadku gniazdek do kuchni, które służą do podpięcia małego AGD, również te powinny być łatwo dostępne, wytrzymałe i estetycznie wykonane. Dla większej wygody można zainstalować w ścianie gniazdo podwójne oraz ze wtykiem USB, co zapewni wszechstronność i ograniczy w przyszłości używanie przedłużaczy lub rozgałęźników.

5/5 - (Liczba głosów: 16)
Total
0
Shares

Liczba komentarzy: 2

  1. W kuchni warto postawić na gniazdka z zabezpieczeniem, np. z klapkami. Istnieją także gniazdka z funkcją USB.

  2. Do kuchni polecam gniazdka z dodatkowym zabezpieczeniem przed wilgocią. Ja zainwestowałem w takie z dodatkowymi portami USB – super praktyczne do ładowania telefonu czy tabletu. Wygląd też jest ważny, więc warto dobrać gniazdka pasujące do całości aranżacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis

Jakie firanki do łazienki? Nowoczesne aranżacje

Następny wpis
jaka tapeta do przedpokoju

Jaka tapeta do przedpokoju? Nowoczesne aranżacje

Podobne wpisy