Jaki okap do nowoczesnej kuchni? Modne pomysły

Jaki okap do nowoczesnej kuchni? Modne pomysły

Nowoczesna kuchnia wymaga nowoczesnego wyposażenia. Jego elementy mogą być mniej, lub bardziej przydatne, jednak szafki, blaty i sprzęt AGD to podstawa. Niektóre urządzenia są w kuchni wręcz niezbędne, a dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną. Jednym z takich urządzeń jest okap.

Rodzaje nowoczesnych okapów do kuchni

Aranżacja kuchni nowoczesnej stawia określone wymagania. Każda rzecz musi mieć swoje miejsce i dobrze komponować się z wystrojem wnętrza. Warto też zainwestować w urządzenia wysokiej jakości, aby mogły służyć na długie lata. Ważne jest wykorzystanie sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem, zatem należy dobrze przemyśleć każdy zakup. Nowoczesny okap do kuchni powinien być praktyczny, funkcjonalny i atrakcyjny wizualnie. Wybór idealnego okapu zależy, między innymi od charakteru samej kuchni oraz funkcji jaką ma w niej pełnić. Dopiero wtedy można zdecydować, czy będzie to okap kominowy, podszafkowy, wyspowy czy teleskopowy.

nowoczesny okap do kuchni

Sprawdź: Jaka lampa do nowoczesnej kuchni?

Jaki okap wybrać do nowoczesnej kuchni?

Okap w nowoczesnej kuchni powinien pełnić wiele funkcji, między innymi wizualną. Wyjątkowy design dostępnych na rynku okapów sprawia, że są one chętnie eksponowane i stanowią element dekoracji. Należy przy tym pamiętać, że jego główną rolą jest pochłanianie kuchennych zapachów i oczyszczanie powietrza.

Jaki okap do nowoczesnej kuchni sprawdzi się najlepiej? Wiele zależy od rodzaju kuchni. Jej wielkość pomoże zdecydować, czy okap ma być do zabudowy, czy wolnostojący, a także czy ma pełnić funkcję pochłaniacza czy wyciągu. Aranżacja kuchni nowoczesnej o dużym metrażu pozwala na instalację większego urządzenia, a nawet umieszczenia go nad wyspą.

Nowoczesny okap do kuchni – jaki styl i kolor?

Okap może mieć wiele różnych form i kolorów. Bardzo modne są okapy w kształcie tuby, falowanej lub gładkiej, jak też panelu podsufitowego. Dużą popularnością cieszą się okapy przypominające wyglądem lampy z kloszem. Taki okap do nowoczesnej kuchni  jest często montowany nad kuchenną wyspą. Dominujące kolory to czerń, biel i odcienie metaliczne. Okap może być zabudowany szafką, jak też umieszczony na widoku. Może zawierać elementy drewniane, ceramiczne lub ze szkła dmuchanego. Dodatkową dekoracją podkreślającą klimat kuchni, mogą być, wbudowane w okap lampki ledowe.

nowoczesne pochłaniacze do kuchni

Sprawdź: Jak urządzić nowoczesną kuchnię?

Aranżacja nowoczesnej kuchni z okapem

Planując montaż okapu, należy dobrze przemyśleć miejsce ustawienia kuchenki lub płyty grzewczej. Rozmiar okapu powinien być dostosowany do rozmiarów płyty, ważna jest też odległość między nimi. W przypadku kuchni otwartej, okap musi usunąć zapach również z salonu, a więc powinien być wyjątkowo wydajny. W aranżacji kuchni nowoczesnej, okap możne być mały i zgrabny, jak i większych rozmiarów, umieszczany w centralnym miejscu.

W pomieszczeniu, w którym dominuje drewno dobrze zaprezentuje się czarny lub srebrny okap o cylindrycznym kształcie. Nowoczesny okap do kuchni może mieć formę podwieszanej lampy w metalicznym, pastelowym odcieniu, ładnie skomponowanym z meblami. Nowym trendem jest też szkło drukowane, które fantastycznie pasuje do nowoczesnego wnętrza.

okap w nowoczesnej kuchni

O czym pamiętać kupując pochłaniacz kuchenny?

Okapy kuchenne dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: wyciągi i pochłaniacze. Ten pierwszy, dzięki podłączeniu do kanału wentylacji, usuwa zanieczyszczone powietrze na zewnątrz budynku. Pochłaniacz, z kolei, oczyszcza powietrze i wypuszcza je z powrotem do wnętrza. Takie okapy posiadają zazwyczaj filtry aluminiowe lub węglowe, o których wymianie należy pamiętać. O czym jeszcze trzeba pamiętać w przypadku nowoczesnych pochłaniaczy do kuchni?

  • Ważna jest wydajność, bo określa ilość przefiltrowanego powietrza w danym czasie.
  • Niewątpliwą zaletą jest cichy tryb pracy.
  • Mile widziane dodatkowe funkcje, takie jak: włączanie czasowe, generator ozonu.
  • Dobrze, aby okap był wygodny w obsłudze, łatwy w montażu i demontażu.
  • Wygląd i styl powinien pasować do charakteru i wielkości pomieszczenia.
5/5 - (Liczba głosów: 20)
Total
0
Shares

Liczba komentarzy: 2

  1. Okap wyspowy czy teleskopowy pasuje idealnie do nowoczesnych wnętrz. Ważne, aby miał dobrą moc i cichą pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
jak zamontować front do zmywarki

Jak zamontować front do zmywarki?

Następny wpis
jak zerwać tapetę

Jak zerwać tapetę, żeby nałożyć nową?

Podobne wpisy