Remont mieszkania to działanie wymagające sporo energii oraz proces nie tyle czasochłonny ile często stresujący i wywołujący napięcia. Chcąc jednak zaoszczędzić warto zająć się samodzielnie pracami, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Takim zajęciem, z którym bez problemu poradziłby sobie każdy remontowy laik, jest na przykład zdjęcie starej tapety ze ściany. Zanim jednak zaczniemy warto się do tego najpierw odpowiednio przygotować i zaczerpnąć nieco eksperckich porad.
Spis treści
Jak przygotować się do zrywania tapet? O czym warto pamiętać?
Zanim weźmiemy się do pracy i zaczniemy usuwać niechciane tapety ze ścian warto odpowiednio się do tego przygotować. Niezależnie od tego, czy na czystej powierzchni chcemy umieścić nową graficzną ilustrację, czy po prostu pokryć ścianę farbą, warto zachować tynki w dobrym stanie i bez znacznych uszkodzeń, a tym samym oszczędzić sobie ewentualną późniejszą pracę. Zanim przygotujemy odpowiednie narzędzia należy rozpoznać, z jakim rodzajem tapety mamy do czynienia.
Najłatwiej będzie ściągnąć te, które są winylowe, flizelinowe, czy wyprodukowane z użyciem włókna szklanego, być może będziemy w stanie usunąć je na sucho. Przed przystąpieniem do usuwania tapet należy ściągnąć wszelkie obrazki, zegary, półki i inne elementy wiszące na ścianie, a także odkręcić gniazdka i włączniki po uprzednim wyłączeniu prądu. Na koniec należy usunąć meble z pomieszczenia, a podłogę pokryć taśmą malarską, żeby nie uszkodzić podłogi i z łatwością pozbyć się późniejszych zabrudzeń.


Jak zerwać tapetę na sucho?
Niektóre z rodzajów tapet z łatwością nadają się do usunięcia bez konieczności używania wody oraz specjalistycznych środków. Najczęściej są to nadruki wykonane na flizelinie, tapety z włókna szklanego, czy winylowe, które należy podważyć nożykiem lub szpachelką i tym samym sprawdzić ich podatność na zrywanie. Jest to proces, który powinien odbywać się powoli, a materiał powinien odchodził całymi płatami, jeśli rwie się na kawałki warto rozważyć użycie wody.
Potrzebne narzędzia do zrywania tapet na sucho
Ten najprostszy sposób jak zdjąć tapetę na sucho wymaga najmniejszej ilości potrzebnych narzędzi. Wystarczy przygotować tutaj szpachelkę, którą będziemy podważać płaty materiału i zeskrobywać ze ściany. Warto zaopatrzyć się w narzędzie o mniejszym ostrzu, dzięki czemu praca będzie precyzyjna. Jeśli zależy nam na szybkiej pracy to dla odmiany należy rozważyć wybór szerokiej szpachelki, a wąską stosować do kawałków pozostałych na ścianie.


Jak ściągać tapetę na mokro?
Jeśli ściąganie tapet na sucho się nie sprawdza i te nie chcą usuwać się ze ściany, wówczas należy potraktować je wodą lub specjalistycznym roztworem do usuwania tapet. Ten ostatni jest często ostatnią deską ratunku, gdyż zazwyczaj zostawia ślady na powierzchni. Jego zadaniem jest zmiękczanie materiału i rozpuszczanie kleju, a przed zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką i instrukcją jak go użytkować i jak zdjąć tapetę ze ściany za pomocą roztworu.
Użycie wody jest nieco prostsze i możemy zaaplikować ją w różny sposób – tapetę pocierać nasączoną gąbką lub użyć spryskiwacza. Warto użyć tutaj ciepłej wody, szczególnie jeśli tapeta jest ciężka do usunięcia. Może zdarzyć się tak, że w pierwszej próbie usuniemy tylko jedną, zewnętrzną warstwę materiału, dlatego cały proces namaczania trzeba będzie powtórzyć.


Potrzebne narzędzia do ściągania tapet na mokro
Ściąganie tapet na mokro wymaga użycia kilku podstawowych narzędzi:
- gąbki, jeśli używamy zwykłej wody lub domowego sposobu,
- spryskiwacza w celu zwilżenia materiału,
- szerokiego pędzla lub wałka do nakładania specjalistycznego roztworu rozpuszczającego klej,
- szpachelki, którą zdejmiemy pozostałości tapety,
- wałek perforacyjny, który naruszy strukturę tapety i pozwoli na lepsze chłonięcie przez nią płynu.
Jeśli wiemy już jak ściągnąć tapetę ze ściany za pomocą wody, ale ta nadal nie jest skutecznym sposobem na pozbycie się uporczywej aplikacji to warto zastosować jeszcze jeden, domowy sposób, zanim sięgniemy po specjalistyczne środki.


Jak zerwać tapetę ze ściany domowym sposobem?
Skutecznym, domowym sposobem na usunięcie tapety jest użycie roztworu wody z octem, a niezbędne do tego będą wspomniane już wcześniej gąbka oraz pojemnik ze spryskiwaczem. Proporcje wody i octu, jakie powinny być użyte w tej metodzie to 1:1, czyli po jednej miarce każdego z płynów. W tej metodzie nasączamy materiał przygotowanym preparatem, a następnie odczekujemy około 20 – 25 minut, aż całość wystarczająco się wchłonie i przystępujemy do ściągania elementów przy pomocy szpachelki.
Jeśli mamy do czynienia z tapetami winylowymi to warto najpierw usunąć wierzchnią warstwę, a następnie przystąpić do nasączania papierowego podkładu. Wymienione powyżej narzędzia do ściągania tapet na mokro sprawdzą się znakomicie w przypadku metod domowych. Czasem, aby pozbyć się szczególnie trwałych materiałów, należy użyć kilku metod oraz dodatkowych narzędzi jak na przykład wymieniony wcześniej wałek perforacyjny. Sam proces powinien być na tyle uważny i precyzyjny, aby usunąć tapetę, nie uszkadzając przy tym ściany przez zeskrobanie tynku razem z aplikacją.
Najpierw moczyłem starą tapetę wodą z dodatkiem płynu do naczyń, potem łatwo szła do zdjęcia.
Aby zdjąć starą tapetę, polecam nasiąknięcie jej wodą lub specjalnym środkiem i delikatne zdrapywanie. Ułatwi to potem nakładanie nowej tapety.