jak zamontować front do zmywarki

Jak zamontować front do zmywarki?

Odpowiednio zaprojektowana kuchnia to bardzo szerokie pojęcie. Pomieszczenie powinno spełniać wiele wymagań i przede wszystkim być funkcjonalne oraz przestronne. Obok tego ważną rolę odgrywa również design, który niekiedy nie współgra ze sprzętami gospodarstwa domowego, takimi jak zmywarka. Urządzenie, choć proste w obsłudze, często zaburza ogólny wizerunek pomieszczenia. To właśnie dlatego warto pomyśleć nad jego zabudową. A jak zamontować front do zmywarki, który wkomponuje urządzenie w projekt wnętrza? O tym poniżej.

Dlaczego warto wybrać zmywarkę do zabudowy? Zalety i wady

Zmywarka to urządzenie, które wielkością jest zbliżone do innych akcesoriów domowych, takich jak pralka czy kuchenka. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że ze względu na gabaryty, jej design może zaburzać projekt kuchni. W związku z tym wiele osób decyduje się na ukrycie jej w odpowiedniej zabudowie. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje zalety, jak i wady.

Do plusów należy z pewnością zaliczyć możliwość wkomponowania zmywarki w taki sposób, że na pierwszy rzut oka będzie ona niewidoczna. Starannie ukryty sprzęt AGD nadal będzie jednak tak samo funkcjonalny. Co więcej, stawiając pytanie, jak zamontować zmywarkę w zabudowie, można wspomnieć o jej wygłuszeniu. Ukryte w płycie meblowej urządzenie nie będzie generowało tyle hałasu, co wolnostojące rozwiązanie. Poza tym, spośród dostępnych modeli można wybrać takie, które są w pełni zintegrowane i posiadają ukryty panel sterowania. W takim przypadku front zasłoni całą powierzchnię zmywarki. 

Jeżeli chodzi o słabe strony rozwiązania, to tak naprawdę nie ma ich wiele. Jedną z wad jest to, że w szczególnych przypadkach należy wybrać model o odpowiednich wymiarach. Poza tym, należy wskazać na nieznaczne zwiększenie kosztów, które powstaną ze względu na ewentualny montaż i zakup materiałów do zabudowy. Jeśli zaś czynności remontowe zostaną wykonane samodzielnie, wówczas pod uwagę należy wziąć poświęcony czas. Decyzja o wkomponowaniu zmywarki w ogólny projekt kuchni wiąże się również z pytaniem, jak zamontować zmywarkę do zabudowy? Wcześniej jednak warto poznać dostępne opcje i dowiedzieć się, jaki sprzęt będzie niezbędny do wykonania czynności.

jak zamontować zmywarkę

Jakie są formy otwierania drzwi zmywarki?

Decydując się na zabudowę zmywarki należy zapoznać się z wszelkimi możliwymi alternatywami. Niezwykle istotnym elementem są formy otwierania drzwi zmywarek. Wśród dostępnych rozwiązań rynkowych zdecydowanie przeważają zmywarki, które są otwierane od góry. Takie rozwiązanie jest po prostu najwygodniejsze z punktu widzenia funkcjonalności. Co więcej, niektóre zmywarki są wyposażone w funkcje automatycznego otwierania drzwi. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę to, że w przypadku nieprawidłowego montażu frontu, taka funkcjonalność może przyczynić się do skrócenia żywotności zabudowy. Na szczęście, jeśli zastanawiamy się np. jak zamontować front do zmywarki Electrolux, to należy zwrócić uwagę na to, że wiele modeli posiada specjalny system AirDry, który potrafi wybaczyć drobne błędy.

Czego potrzebujesz, aby zamontować front do zmywarki?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak zamontować zmywarkę do zabudowy, należy skupić się na elementach potrzebnych do tego działania. Poza odpowiednio dobranym urządzeniem oczywiście niezbędny jest front. Na tym etapie można również zdecydować się na odpowiednie rozmieszczenie panelu sterowania, który po skończonych pracach będzie schludnie współgrał z otoczeniem. Odnosząc się do samego wyglądu frontu należy zwrócić uwagę na to, że tak naprawdę istnieje tu dość duża dowolność. Jego kolor może być tożsamy z wystrojem kuchni lub stanowić swego rodzaju kontrast do projektu wnętrza. Nowoczesne kuchnie wcale nie muszą być jednolite kolorystycznie. 

Poza tym, zastanawiając się, jak zamontować front do zmywarki, należy zaopatrzyć się w uchwyt do panelu, który przykręca się do urządzenia. Przed przystąpieniem do tych prac warto upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. Na tym etapie można jeszcze w łatwy sposób skorygować ewentualne usterki, takie jak przeciekająca woda czy zamocowanie niestabilnych elementów. Oczywiście, przydadzą się również podstawowe narzędzia, takie jak:

  • śrubokręty;
  • poziomica;
  • wkrętarka;
  • instrukcja obsługi zmywarki.

Ostatni element jest niezwykle ważny z tego względu, że wiele firm posiada swoje autorskie metody dotyczące systemu montowania panelu.

jak zamontować zmywarkę do zabudowy

Co powinno być w zestawie od producenta?

Jednym z najważniejszych elementów w zestawie od producenta jest instrukcja obsługi. To właśnie ten dokument powinien zawierać wszelkie szczegółowe informacje dotyczące montażu zmywarki w zabudowie. Poza tym, w zestawach często możemy znaleźć:

  • szablony, które pomogą udzielić odpowiedzi na pytanie, jak zamontować zmywarkę; 
  • specjalne haczyki do montażu;
  • stelaż.

Co potrzebujesz dokupić?

Elementy pochodzące od producenta są pomocne, jednak niewystarczające do tego, aby dokonać pełnej zabudowy zmywarki. To, czego potrzebujesz dokupić będzie zależało w dużej mierze od zawartości, jaka znajduje się w opakowaniu zmywarki. Niemniej jednak niezbędne będzie zaopatrzenie się we front. Nie obejdzie się też bez podstawowych, wspomnianych wcześniej narzędzi montażowych. Jeśli nie dysponujesz nimi, wówczas zajdzie potrzeba ich zakupu, bądź wypożyczenia. Co więcej, jeśli zestaw ze zmywarką nie zawiera stelażu czy haczyków, wówczas również należy przygotować się na dodatkowy wydatek.

Jak powinien być przygotowany front do montażu zmywarki?

Front przygotowany do montażu zmywarki powinien być kompletnym elementem. Oznacza to odpowiednie obicie go laminatem czy przycięcie na odpowiedni wymiar. Na szczęście, wspomniane zadania zostaną prawdopodobnie w pełni wykonane przez stolarza czy osobę, która zajmuje się przygotowaniem tego elementu.

Montaż frontu do zmywarki

Uniwersalny montaż frontu sprowadza się do kilku kroków. Na wstępie należy usunąć wszelkiego rodzaju elementy ozdobne, które znajdują się na bokach zmywarek. Z reguły są one przykręcone śrubami z łbem krzyżakowym, dlatego nie powinno być większych problemów z odkręceniem. Po wykonaniu tych czynności bez problemu można przystąpić do montażu nowych drzwi.  

jak zamontować płytę meblowa do zmywarki

Jak zamontować płytę meblową do zmywarki?

Montaż płyty meblowej do zmywarki należy rozpocząć od położenia frontu na płaskiej, równej powierzchni. Następnie, konieczne będzie przyłożenie szablonu i zaznaczenie otworów ołówkiem. Po wykonaniu tych czynności trzeba wywiercić otwory przy pomocy wkrętarki. Należy pamiętać, aby nie przewiercić ich na wylot. Kolejnym krokiem jest zamocowanie zaczepów oraz ewentualnie podkładek dystansowych, jeśli występują. 

Kolejną czynnością jest przykręcenie frontu do drzwi zmywarki. Najłatwiej jest wówczas, gdy urządzenie posiada rolki, które pozwalają na wsunięcie elementu. Jeśli wszystko znajduje się na swoim miejscu, wówczas warto sprawdzić, czy panel współgra z zabudową. Jeśli nie, warto rozważyć dokręcenie śrub montażowych. W tym przypadku warto również sięgnąć po poziomicę i sprawdzić, czy zabudowa jest dobrze wypoziomowana.

Ostatni krok to montaż cokołu. Tutaj niekiedy można spotkać się z koniecznością przycięcia wówczas, gdy całość koliduje z otwieraniem drzwi.

Jak zamontować front do zmywarki Electrolux?

Wiele osób zadaje sobie pytanie dotyczące tego, czy istnieją różnice w montażu zabudowy zmywarek różnych producentów. Na pytanie dotyczące tego, jak zamontować front do zmywarki Bosch czy Electrolux można odpowiedzieć niemal tak samo, jak w przypadku każdego innego producenta. Oczywiście, w grę wchodzą tutaj pewne niuanse związane z konkretnym modelem, jednak wszelkie wątpliwości powinny zostać rozwiane na etapie czytania instrukcji obsługi i zapoznania się z budową konkretnej zmywarki.

Jak zamontować front do zmywarki – podsumowanie

Montaż frontu do zmywarki, choć z pozoru wydaje się karkołomny, to tak naprawdę jest to dość prostą czynnością do wykonania. Istotnym elementem jest wybór odpowiedniego koloru frontu oraz docięcie go na odpowiedni wymiar. Na szczęście, w wielu przypadkach wspomnianą czynność zleca się wyspecjalizowanym osobom. Poza tym należy zapoznać się z instrukcją obsługi konkretnego modelu, gdzie uwzględnione są wszystkie czynności, jakie należy wykonać podczas zabudowy. Co więcej, w wielu przypadkach producenci uwzględniają gotowe szablony, a nawet stelaże, dzięki którym cała procedura jest jeszcze prostsza w wykonaniu.

5/5 - (Liczba głosów: 14)
Total
0
Shares

Liczba komentarzy: 2

  1. Montując front do zmywarki, konieczne jest dostosowanie go do odpowiedniej wielkości oraz wykorzystanie specjalnych zawiasów. Często producenci dodają instrukcje montażu do urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jaka lampa do nowoczesnej kuchni? Aranżacje oświetlenia

Jaka lampa do nowoczesnej kuchni? Aranżacje oświetlenia

Następny wpis
Jaki okap do nowoczesnej kuchni? Modne pomysły

Jaki okap do nowoczesnej kuchni? Modne pomysły

Podobne wpisy