jak podłączyć zmywarkę

Jak podłączyć zmywarkę?

Trudno sobie wyobrazić codzienne sprzątanie kuchni bez dobrej zmywarki. To urządzenie szybko upora się z brudnymi naczyniami, a jednocześnie nie zużywa dużo wody. Nowoczesne zmywarki mają wiele przydatnych funkcji. Na przykład można nimi sterować przy pomocy aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Jeśli sprzęt AGD ma prawidłowo działać, to powinien zostać właściwie zamontowany. A jak podłączyć zmywarkę?

O czym warto wiedzieć przed podłączeniem zmywarki?

Zmywarkę trzeba podłączyć do wody, odpływu i źródła prądu. Wszystkie przewody powinny być odpowiednio ukryte w kuchennej zabudowie w taki sposób, aby domownicy mieli do nich łatwy dostęp. Kable nie mogę być skręcone ani przygniecione przez inne przedmioty. Przewód doprowadzający prąd musi się znaleźć z dala od mokrych i wilgotnych miejsc. Przed samym montażem należy również zakręcić zawór z wodą. Poza tym to ważne, by przygotować sobie odpowiednie narzędzia i latarkę do oświetlenia trudno dostępnych zakamarków.

jak zamontować zmywarkę do zabudowy

Czego potrzebujesz, aby podłączyć zmywarkę?

Producenci zalecają, aby zmywarkę podłączyć do zimnej wody. Wówczas w razie awarii łatwiej będzie opanować niekontrolowany wypływ cieczy. A jak podłączyć zmywarkę do wody? Do tego celu będzie potrzebny:

  • wąż, który powinien znajdować się w zestawie z urządzeniem
  • dedykowany zawór
  • uszczelki
  • fragment syfonu z podłączeniem bocznym
jaki zawór do zmywarki

A jaki zawór do zmywarki warto zamontować? W zależności od modelu i rodzaju instalacji może być to zawór czerpalny, kulowy lub z główką ceramiczną. Podczas montażu przydatne będą także filtry i sitka, które poprawią jakość wody i wyłapią wszelkie nieczystości. 

Gdzie podłączyć zmywarkę?

Zmywarkę można podłączyć na kilka sposobów. To których z nich sprawdzi się w konkretnym przypadku, będzie zależało od umiejscowienia urządzenia i dostępu do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Bardzo często użytkownicy decydują się na podłączenie zmywarki do baterii kuchennej. Takie rozwiązanie jest proste do przeprowadzenia i wygodne. A jak podłączyć zmywarkę do kranu? W takim wypadku źródłem wody będzie bateria kuchenna, a ścieki będą odprowadzane do syfonu połączonego ze zlewozmywakiem. Jednak przyłącze może być też zamontowane w innym miejscu. Wówczas warto zdecydować się na specjalistyczny zawór, dzięki któremu awaria zmywarki nie będzie wiązała się z odcięciem wody w kranie.

podłączenie zmywarki do wody jaki zawór

Podłączanie do źródła wody oraz do odpływu

Wiedząc już, jak powinno przebiegać podłączenie zmywarki do wody i jaki zawór wybrać, można przystąpić do instalacji. Wiele osób nie ma możliwości stworzenia nowego przyłącza i decyduje się na podpięcie urządzenia do kranu. A jak podłączyć zmywarkę do baterii kuchennej? Pierwszym krokiem powinno być zakręcenie zaworu głównego z wodą i demontaż kranu. Następnie trzeba znaleźć przewód z zimną wodą i zamontować na nim trójdrogowy zawór czerpalny. Natomiast w przewód z ciepłą wodą należy wkręcić przedłużkę. Do obu przewodów użytkownik musi dopasować odpowiednie uszczelki, a w dalszej kolejności trzeba założyć baterię i przykręcić wąż do zaworu. Przewód z brudną wodą należy połączyć z syfonem zlewozmywakowym.

jak podłączyć zmywarkę do baterii kuchennej

Gdzie powinno się znajdować gniazdko od zmywarki?

Zmywarka musi być również wpięta do prądu. Gniazdko powinno się znaleźć na odpowiedniej wysokości, aby uniknąć jego przypadkowego zalania. A jak zamontować zmywarkę do zabudowy? Dobrym rozwiązaniem będzie ukrycie gniazdka w jednej z szafek z dala od zlewu. Jednak to ważne, by do źródła prądu był dobry dostęp. Wówczas w razie awarii, elektryk będzie mógł sprawnie naprawić gniazdko lub je wymienić. Jeśli źródło zasilania znajduje się daleko, można zastosować przedłużacz. Należy to zrobić w taki sposób, aby gniazdka były ukryte w zabudowie i zabezpieczone przed wilgocią. 

Użytkownicy często nie wiedzą, jak podłączyć zmywarkę i zlecają tę czynność fachowcom. Tymczasem prawidłowa instalacja nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi. Wykonując podłączenie krok po kroku, można szybko uzyskać pożądany efekt, a tak przygotowana zmywarka będzie gotowa do użycia. Przed włożeniem naczyń do środka, warto wykonać próbne mycie, by sprawdzić, czy urządzenie funkcjonuje prawidłowo.

5/5 - (Liczba głosów: 15)
Total
0
Shares

Liczba komentarzy: 3

  1. Zmywarkę podłącza się do zasilania wodnego, odpływu i prądu. Ważne jest, by postępować zgodnie z instrukcją producenta.

  2. Skorzystałem z instrukcji producenta i zadbałem o bezpieczne podłączenie do sieci elektrycznej oraz wody.

  3. Podłączając zmywarkę, pamiętaj o odpowiednim podłączeniu zasilania, wody oraz odpływu. Najlepiej skorzystać z usług fachowca, aby uniknąć ewentualnych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis
Jak urządzić nowoczesną kuchnię? Aranżacje i inspiracje

Jak urządzić nowoczesną kuchnię? Aranżacje i inspiracje

Następny wpis
Jaka lampa do nowoczesnej kuchni? Aranżacje oświetlenia

Jaka lampa do nowoczesnej kuchni? Aranżacje oświetlenia

Podobne wpisy