Kuchnia jednorzędowa to doskonałe rozwiązanie w przypadku małych mieszkań oraz dla osób lubiących praktyczność. Istotną sprawą podczas aranżowania całego wnętrza jest zachowanie ciągu roboczego, co może okazać się małym wyzwaniem. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na wprowadzenie elementów, które ożywią wizualnie pomieszczenie, a równocześnie nadadzą mu niepowtarzalny charakter. Aby tak się stało, do każdego projektu należy podejść indywidualnie, przy równoczesnym zachowaniu podstawowych zasad.
Spis treści
Kuchnia jednorzędowa – najważniejsze zasady
Przy projektowaniu jednorzędowej kuchni należy kierować się pewnymi zasadami, by udało się stworzyć miejsce praktyczne, w którym praca stanie się przyjemnością. Dobrze zaprojektowana przestrzeń sprawia, że wykonywane po sobie czynności zajmują sporo mniej czasu i energii. Zwykle, aby to osiągnąć, stosuje się zasadę trójkąta roboczego. W przypadku kuchni w jednej linii także istotnym elementem jest ergonomia, jednak wymaga zmodyfikowanych ustawień.
To, co bezwzględnie pozostaje z metody ergonomicznego trójkąta to całkowita odległość między sprzętami jak lodówka, zlew i kuchenka, która powinna wynosić 7 metrów. Aby to osiągnąć, należy zachować proporcje:
- lodówka oddalona od zlewu na maksymalnie 210 cm
- podobnie jak zlew od kuchenki w granicach 120-210 cm
- lodówka od kuchenki może być najbardziej oddalona, jednak nie może przekroczyć 270 cm.
W kuchni jednorzędowej niezwykle istotnym elementem jest blat. Minimalne wymiary głównego blatu to – 80 cm szerokość i 30 cm głębokość. Jest to wystarczająco wygodna propozycja do przygotowania każdego posiłku.
Jakie wybrać meble do kuchni jednorzędowej
Meble kuchenne w jednorzędowej kuchni powinny być funkcjonalne, ale równocześnie nie powinny zdominować całego wnętrza. Warto wiec postawić na jasne kolory, błyszczące fronty, które dodają lekkości oraz sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa.
Dodatkowo jeśli mieszkanie jest spore, znajdują się w nim inne miejsca do przechowywania, warto zrezygnować z zabudowanych, górnych szafek w kuchni. Tym sposobem dodatkowo sprawimy, że cała przestrzeń stanie się bardziej przejrzysta i finezyjna. W przypadku małego mieszkania, gdzie liczy się każda półka, warto postawić na szuflady oraz wysokie zabudowy.
Podczas projektowania każdej kuchni należy pamiętać o miejscu do spożywania posiłków. Jeśli wiec przestrzeń pozwala na ustawienie wyspy, można z tego skorzystać, łącząc blat roboczy z funkcją jadalni. Wystarczy dobrać odpowiednie krzesła, które nie zajmą wiele miejsca, a także będą łatwe do złożenia lub przestawienia.
Jeśli jednak kuchnia jednorzędowa z wyspą jest niemożliwa do realizacji, należy postawić na stylowy stół, może być składany, ale musi pomieścić wszystkich domowników. Piękny, wykonany z naturalnych materiałów stolik będzie wspaniałą ozdobą wnętrza.
Oświetlenie w kuchni jednorzędowej
Oświetlenie pomieszczeń ma kluczowe znaczenia dla wyglądu całego mieszkania oraz jego funkcjonalności. Jasne wnętrza wydają się większe, warto wiec wykorzystać światło do wizualnego powiększenia przestrzeni.
Głównym punktem wymagającym doświetlenia jest blat roboczy. W wypadku kuchni jednorzędowej jest to niezwykle proste do zainstalowania. Warto wykorzystać tutaj światło neutralne o mocy 5000-6000 K, rozjaśni całe pomieszczenie, nadając mu przyjemny charakter.
Dodatkowo ciekawie prezentuje się lampa sufitowa umiejscowiona w centralnym miejscu spożywania posiłków. Sprawi, że cała aranżacja wyda się ciekawsza, a dodatkowe, cieplejsze źródło światła nada jej domowego charakteru.
Podsumowując, projekt kuchni jednorzędowej może być nieco bardziej skomplikowany. Jednak dzięki zastosowaniu kilku wymienionych wyżej zasad przynieść niesamowity efekt końcowy, który zachwyci najbardziej wymagających klientów.
“W jednorzędowych kuchniach świetnie sprawdzają się wysokie szafki – maksymalizują przestrzeń!”