Twarda woda w domu czy w mieszkaniu może przynieść wiele szkód w gospodarstwie domowym, przed osadzaniem się kamienia trzeba chronić kocioł grzewczy, sprzęty AGD oraz armaturę łazienkową. W takiej wodzie trudniej rozpuszczają się detergenty i środki chemiczne, najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie zmiękczacza wody, który zmniejszy częściowo lub całkowicie stopień twardości wody.
Spis treści
Jaki zmiękczacz wody wybrać?
Przed wyborem rodzaju zmiękczacza wody, trzeba najpierw wziąć pod uwagę liczbę domowników oraz ilość zużywanej miesięcznie wody, a także stopień jej twardości. Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie wszystkich parametrów i zwrócenie się radę do profesjonalisty w sklepie przed zakupem urządzenia.
W domu zamieszkałym przez cztery osoby, które zużywają średnio 10m3 wody, wystarczy zmiękczacz wody do domu o zawartości około 20 l złoża. Trzeba również brać pod uwagę, że nieodpowiednio dobrany zmiękczacz wody do mieszkania, które ma za małe ilości złoża, może powodować wyższe koszty eksploatacji. Urządzenie będzie szybciej się zużywać, co spowoduje konieczność częstszego regenerowania.
Zmiękczacz wody – jaki wybrać do domu, a jaki do mieszkania?
Centralny zmiękczacz wody montowany jest na głównym doprowadzeniu wody do budynku, dlatego dostęp do takiego miejsca jest lepszy w przypadku domów jednorodzinnych. Chcąc założyć zmiękczacz wody do mieszkania w bloku, najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie tego wcześniej, kiedy lokal jest w stanie surowym. Można wtedy inaczej poprowadzić instalację i uniknąć kucia ścian.
Zmiękczacz wody w bloku jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy do mieszkania doprowadzana jest zimna woda i jest indywidualnie podgrzewana. Jeżeli w mieszkaniu jest dostęp do ciepłej i zimnej wody, na ujęciu z zimną wodą można zamontować zmiękczacz wody do pralki.
Jak dobrać zmiękczacz wody?
Aby dobrać najbardziej odpowiedni zmiękczacz wody do domu, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, między innymi:
- zużycie wody w gospodarstwie domowym,
- jaki jest stopień twardości wody, jeśli jest wysoki, należy zastosować więcej złoża filtracyjnego,
- ilość mieszkańców oraz ich potrzeby, jest to zakup na wiele lat, dlatego należy przemyśleć zapotrzebowanie w przyszłości,
- dobra jakość elementów konstrukcyjnych, najważniejszym z nich jest głowica sterująca, która powinna działać bez zarzutu,
- rodzaj zastosowanych złóż filtracyjnych, wyposażone są one w żywicę jonosferyczną, która może być monosferyczna albo polisferyczna.
Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego będzie odpowiedni?
Woda, która jest zbyt twarda, może pochodzić z ujęcia o takim składzie, może to być także wynikiem zastosowanej technologii do jej przesyłu. Korzystanie z twardej wody do picia przyspiesza tworzenie się kamieni nerkowych. Stosowanie jej do mycia także nie wpływa dobrze na kondycję skóry i włosów. W przypadku domów jednorodzinnych podłączonych do sieci wodociągowej najlepszym rozwiązaniem jest centralny zmiękczacz wody. Jest on montowany tuż za głównym licznikiem wody, który zazwyczaj znajduje się w piwnicy albo w specjalnym pomieszczeniu gospodarczym.
Zmiękczacz wody do domu wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale wydłuża też pracę urządzeń domowych. Miękka woda działa pozytywnie na smak przygotowywanych potraw i napojów. Do podgrzewania odkamienionej wody potrzeba mniej energii, co przekłada się nie tylko na pracę urządzeń domowych, ale również ogrzewania podłogowego.
Jaki zmiękczacz wody do mieszkania w bloku?
Do mieszkania polecany jest zmiękczacz wody w bloku z około 14 litrami złoża zmiękczającego, zmieści się on bez trudu na mniejszej przestrzeni. Warto zadbać, aby w mieszkaniu w stanie surowym:
- nie rozgałęziać doprowadzenia wody zimnej, można wówczas zmiękczacz wody do mieszkania zamontować na jednej rurze,
- wyznaczyć dostęp do odpływu wody do kanalizacji,
- gniazdko elektryczne powinno być zamocowane w pobliżu miejsca, gdzie ma być umieszczony domowy zmiękczacz wody.
- Zmiękczacz wody-podłączenie może przeprowadzić profesjonalna ekipa serwisowa, hydraulik albo przyszły użytkownik zmiękczacza wody.
“Zmiękczacz wody to świetna inwestycja, zwłaszcza jeśli masz problem z twardą wodą w swoim domu czy mieszkaniu. Ja osobiście zdecydowałem się na model ionitowy, który jest jednym z najpopularniejszych na rynku. Jest bardzo efektywny w usuwaniu wapnia i magnezu z wody, co przekłada się na lepszą jakość wody i mniejsze osadzanie się kamienia na urządzeniach. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na pojemność urządzenia oraz możliwość samodzielnego dokonywania serwisu. Dodatkowo polecam sprawdzić opinie innych użytkowników oraz doradzić się specjalisty przed dokonaniem zakupu, aby dopasować zmiękczacz do indywidualnych potrzeb swojego gospodarstwa domowego.”
Wybór zależy od twardości wody w Twoim regionie oraz od wielkości gospodarstwa domowego. Ważne jest, aby zmiękczacz miał odpowiednią pojemność.