Dbając o bezpieczeństwo swoje i rodziny warto w domu lub mieszkaniu zamontować czujnik gazu, który poinformuje o ewentualnym zagrożeniu. W tym artykule podpowiadamy jaki czujnik gazu wybrać oraz gdzie najlepiej go zamontować.
Spis treści
Co to są czujniki gazu?
W wielu mieszkaniach oraz domach występuje instalacja gazowa lub butla, która ogrzewa pomieszczenie lub jest wykorzystywana do kuchenki gazowej. Przestarzałe i nadmiernie eksploatowane elementy mogą doprowadzić do uwolnienie się gazu. Wysokie jego stężenie może doprowadzić do wybuchu lub negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Czujniki gazu pozwalają od razu wykryć stężenie gazu i sygnałem dźwiękowym poinformować o zagrożeniu.
Kontrola i pomiary stężenia substancji gazowychto niezbędne czynności w strefach zamieszkania, gdzie do ogrzewania wykorzystuje się paliwa mogące emitować niepożądany tlenek węgla, freon czy inne szkodliwe związki. Czujniki gazu ziemnego są wyposażone w alarmowe systemy akustyczne, które działają błyskawicznie po przekroczeniu określonego progu.
Warto zaznaczyć, iż urządzenia działają już przy stężeniach 7-krotnie niższych niż te, które stwarzają realne zagrożenie wybuchu lub zatrucia, a więc skutecznie chronią zdrowie i życie osób przebywających w monitorowanych pomieszczeniach. Dodatkową zaletą jest możliwość aktywowania przez nie wyjść alarmowych połączonych z automatycznymi zaworami zamykającymi dopływ gazu.
Czym się różnią detektory gazu od czujników gazu?
Detektory gazu to profesjonalne urządzenia dla instalatorów, które pozwalają w wykryciu nieszczelnych instalacji gazowych. Za ich pomocą można także szybko wykryć wyciek gazu z butli oraz z złączy. Tego typu urządzenia posiadają sporo zaawansowanych funkcji, które wykorzystują fachowcy podczas rutynowej kontroli w mieszkaniach.
Detektory gazu składają się z samego urządzenia, na którym znajduje się wyświetlacz wraz z przyciskami np. do regulacji progu alarmowego oraz ze specjalnej rurki z detektorem gazu. Niektóre modele detektorów gazu wyposażone są dodatkowo w latarkę, która ułatwia pracę w ciemnych pomieszczeniach. Ceny detektorów gazu wahają się pomiędzy 1000 – 2000 zł. Są to jednak urządzenia przeznaczone dla profesjonalistów.
Jaki kupić czujnik gazu?
Czujniki gazu to urządzenia, które dbają o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców domu lub mieszkania. Warto więc zadbać, aby zakupić sprzęt, który będzie sprawny cały czas. Poniżej zebraliśmy najważniejsze elementy, które należy sprawdzić podczas zakupów.
Podczas zakupu czujnika należy wziąć pod uwagę rodzaj zasilania. Najpopularniejsze są czujniki gazu na baterie, które pozwalają na montaż urządzenia w dowolnym miejscu. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność sprawdzania, czy baterie nie są już wyczerpane. W ofercie sklepów są także dostępne urządzenia zasilane z sieci, które nie wymagają stałej kontroli, ale nie zadziałają w przypadku awarii prądu oraz ograniczają możliwość montażu w dowolnym miejscu. Najlepszym rozwiązaniem są czujniki gazu, które łączą w sobie obie funkcje zasilania. W takim przypadku mamy pewność, że czujnik zadziała w każdym przypadku.
Kolejną ważną sprawą jest głośność alarmu urządzenia. Czujnik gazu w przypadku wykrycia gazu powinien być słyszalny przez wszystkich domowników. W związku z powyższym sugerujemy wybranie czujnika o głośności w okolicach 80-90 dB. Jest to wartość, która będzie słyszalna w przypadku domu piętrowego oraz powinna zbudzić osoby z głębokiego snu.
Zakupując czujnik gazu należy sprawdzić jego łatwość obsługi. Do użytku domowego warto wybrać urządzenie, które na bieżąco będzie sprawdzało pomiar stężenie gazu oraz wyświetlać go na czytelnym ekranie. Czujnik powinien także posiadać obudowę odporną na wodę, aby zamontowane wewnątrz czujniki działały sprawnie.
Gdzie zamontować czujnik gazu?
Czujnik gazu należy zamontować w każdym pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie zasilane gazem. Najczęściej czujniki gazu montuje się w kuchniach ze względu na obecność kuchenki gazowej oraz w łazienkach, w których znajduje się piecyk gazowy. Czujniki mogą być stosowane także m.in. w:
- kotłowniach i garażach,
- pracowniach chemicznych,
- pomieszczeniach ogrzewanych kominkiem.
Gaz ziemny jest lżejszy od powietrza, więc czujniki gazu najlepiej umieszczać ok. 20-30 cm pod sufitem. Należy wybrać miejsce powyżej krawędzi drzwi i okien oraz z dala od kratek wentylacyjnych i szybów. Czujnik gazu musi zostać zamontowany w okolicach urządzenia zasilanego gazem, jednak nie dalej niż 6 metrów od niego. W przypadku ciężkich gazów, czujniki należy montować ok. 30 cm nad ziemią uważając na przeszkody oraz zachowując maksymalnie 3 metry od urządzenia zasilanego gazem. Wybierając idealne miejsce na czujnik unikać tzw. martwych sfer – są to np. rogi pomieszczeń.
“Ważne, żeby czujnik był zgodny z normami i regularnie go testować. Ja swój zamontowałem w centralnym punkcie kuchni.”