Czad jest cichym zabójcą – nie ma zapachu i szybko prowadzi do niedotlenienia organizmu. Najbardziej narażone są osoby zamieszkujące stare budownictwo. Przestarzały i niewydolny system wentylacji, może spowodować nagromadzenie się czadu w pomieszczeniu. Korzystanie z piecyków gazowych, również predysponuje do emisji czadu. Dlatego tak ważny jest, ich regularny serwis.
Mało tego, w starym budownictwie, nierzadko przewody kominowe są wadliwe. Bardzo często zdarza się, że cofka u sąsiada, może przedostać się do mieszkania innego lokatora. Jedynym i skutecznym sposobem na zapobiegnięcie groźnym konsekwencjom dla życia i zdrowia, jest zakup czujnika czadu.
Spis treści
Jak działa czujnik czadu?
Dlaczego czujnik czadu piszczy? W przypadku obecności tlenku węgla w pomieszczeniu dostaje on się również do wnętrza detektora czadu. Wewnątrz każdego czujnika, znajduje się ogniwo elektrochemiczne. W obecności tlenku węgla zachodzi w jego obrębie reakcja, której efektem jest wytworzenie prądu. W końcowej fazie uruchamia on alarm.
Czujnik czadu musi w sposób głośny i donośny, alarmować wysokie stężenie czadu. Wynika to z tego, że do zaczadzenia, często dochodzi w nocy. Alarm musi być na tyle głośny, aby wybudzić wszystkich domowników ze snu.
Gdzie zamontować czujnik czadu?
Czujnik czadu można zamontować w każdym pomieszczeniu. Jednakże punktem obowiązkowym jest łazienka, kuchenka czy kotłownia. To właśnie w tych miejscach, najczęściej dochodzi do zatrucia tlenkiem węgla. Czujnik powinien znajdować się w nieopodal piecyka gazowego i przewodów wentylacyjnych, którymi może wydostać się czad.
Tlenek węgla jest bezwonny, więc nie ma możliwości wyczucia obecności czadu. Gaz ten jest lekki i gromadzi się przy suficie. Im jest go więcej, tym wypełnia większą część pomieszczenia. Pozostaje pytanie, gdzie umieścić czujnik czadu? Otóż zaleca się jego montaż na ścianie na wysokości 1.5 m, licząc od poziomu podłogi. Ważne jest ,aby czujnik znajdował się, najdalej 5m od potencjalnego źródła zagrożenia.
Czujnik czadu – jaki wybrać?
Jest kilka zasad, którymi należy się kierować przy wyborze czujnika czadu.
- Zakup czujnika czadu, tylko u sprawdzonego źródła – powinno to być certyfikowane urządzenie, które spełnia normy EN50291-1:2010; EN50291-2:2010. Urządzenia bez tych oznaczeń, mogą być wadliwe i awaryjne. Nie dają gwarancji bezpieczeństwa. Należy omijać takie miejsca zakupu, jak bazar – trudno tam otrzymać wysokiej jakości czujnik. Zakupu można dokonać na popularnych serwisach aukcyjnych, u sprawdzonych sprzedawców.
- Wybór zasilania – na rynku dostępne są czujniki czadu zasilane bateryjne oraz sieciowo. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Przy zasilaniu na baterie, nie musisz martwić się o brak sygnału alarmu, podczas braku zasilania sieciowego. Jednakże baterie również mają określoną żywotność. Warto je kontrolować , a najlepiej wybrać model pokazujący stan baterii. Bezprzewodowe urządzenia są mniej kłopotliwe, pod względem możliwości montażu.
- Wyświetlacz i możliwość testowania – na ekranie pojawia się poziom tlenku węgla. Możliwość testowania, daje gwarancję, że urządzenie wciąż działa poprawnie.
- Głośność czujnika czadu – jak już wcześniej zostało wspomniane, urządzenie musi być głośne – co najmniej 80db.
Czujnik czadu – cena
Wysokiej jakości urządzenia, można kupić już za około 100-200 zł. Czujnik czadu na baterie, będzie kosztował mniej od czujnika na prąd. Czujnik czadu WiFi, jest już z grupy bardziej zaawansowanych modeli. Daje dodatkowe udogodnienia, jak możliwość monitorowania i sterowania za pomocą smartfona. Wybór detektora należy wybrać pod własne preferencje – oczywiście kierując się powyższymi zasadami w jego wyborze.
Co zrobić, gdy czujnik czadu się włączy?
Gdy włączy się alarm, należy ewakuować wszystkie osoby z domu lub mieszkania, również zwierzęta. Warto otworzyć też okna na oścież. Następnie wezwać pomoc – straż pożarną. Doświadczone osoby skontrolują pomieszczenia i poinformują o kolejnych krokach i dalszym postępowaniu. Czujnik czadu, to obowiązkowy element wyposażenia, zwłaszcza w starym budownictwie.
W podanych źródłach nie znalazłem informacji na temat czujników czadu, ale po dalszych poszukiwaniach dowiedziałem się, że warto wybrać czujnik z certyfikatem i zamontować go w pobliżu sypialni oraz źródeł potencjalnego wycieku czadu, takich jak piecyki gazowe czy kominki.
Przy wyborze czujnika czadu warto zwrócić uwagę na certyfikaty i rekomendacje. Należy go montować zgodnie z instrukcją, ale zazwyczaj powinien być umieszczony wysoko na ścianie, z dala od okien i drzwi.